Retko

Gramatika 2.

Kdy se pise „ze stolu“ a kdy „se stolu“?

Nejlepší odpověď
annas

Když chci rozlišit, že leží něco na stole (na povrchu) – beru se stolu.
Leží-li něco uvnitř stolu, ve stole – pak beru ze stolu.

Doplňuji:
Má odpověď je správná. Vím, že se 2. pádem se může vždy užít předložka z, ale kvůli rozlišení, jak jsem uvedla, jsou možné oba způsoby. Pravidla je zatím nepovažují za zastaralé, proto cituji:
Jen v případě, kdy píšící považuje za potřebné naznačit předložkou východisko pohybu z povrchu pryč, popř. po povrchu dolů, může zvolit předložku s, např. (vzít) se stolu, se skříně.

Další odpovědi
quentos

kolegyně mají sice pravdu, i tak je ale namístě poznamenat, že obecně je varianta „se stolu“ na ústupu, a to i navzdory své logičnosti (s povrchu pryč) … považována za mírný archaizmus a nahrazována onou variantou „ze“.

Nuk nuk

Annas to asi myslela správně, ale maličko se do toho zapletla.

  • Beru-li si něco „z“ povrchu, z věcí, které se tam nacházejí, beru to „z/ze“. Příklad: "Ze stolu si vzal papír a tužku…
  • Pokud ale ten stůl třeba uklízím, abych si udělala místo, pak je tam „s/se“. Příklad: „Knihy jen tak shodil se stolu a položil tam talíř…“ nebo známý idiom: „Návrh smetli se stolu…“