Foltýn Béďa

Gramaticky správná formulace,předem díky

Dobrý den, nejsem si jist jestli můj dotaz má umístění zrovna zde,ale i přes to jsem si jist, že nebude příliš obtěžujicím. Zajímá mě gramaticky správna formulace ve spojení slov jako ,,poznám Mirku pět let,, nezní to trochu slovensky? A nebo je správně ,,znám Mirku pět let,,nebo jeli možné, že oboje možnosti jsou správné?..A ještě dotaz jde-li říci ,,příjde mi, že Mirku odněkud poznám,,tohle mi taky zní trochu slovensky, nebo je víc správně ,,příjde mi, že Mirku odněkud poznávám,,…předem díky za odpověď.

Nejlepší odpověď
annas

Je rozdíl mezi významy slovesa znát a poznat (poznávat). Takže je třeba si uvědomit, kdy které slloveso můžeme použít.

I ve slovenštině má sloveso poznat několik významů, ale jde o češtinu.

poznat = 1. smyslovým vnímáním a myšlením si udělat náležitou představu., názor, znalost, poznat objektivní skutečnost . – poznám Mirčiny názory – postupně Mírku poznávám.
2. zažít, prožít – poznat bídu
3. seznámit se – poznali se ve vlaku

4. zjistit totožnost, identifikovat na základě dřívější znalosti – poznat po hlase.

znát: 1. mít na základě zkušeností názor, představu, o něčem, o někom, znalost vědomost – znám cestu lesem
2. být s někým známý, být obeznámen z osobního styku . zná ji ze studií, znám Mirku už pět let
3. ovládat – např. znám cizí jazyky
4. je vidět – znát vzrušení

U obou sloves je důležité, jakými dalšími výrazy je doplníte. Tím se mění význam. Takže příklady:

Mirku znám pět let.
Mirku poznávám (nedokonavé sloveso) už pět let ( její vlastnosti apod.)
Mirku dokonale poznámnehodí se jen časový údaj) podle hlasu, protože ji znám 5 let.
Přijde mi, že Mirku odněkud znám.
Přijde mi, že Mirku už lépe poznávám (její názory apod.) .

Znáte osobu, ale postupně poznáváte její myšlenky, názory atd. .Stejně ji poznáte mezi jinými podle podoby, řeči atd.

Významy slov podle SSJC

Další odpovědi
anonym

Máte správný cit pro to, co zní „poslovenštěně“.
Správně česky je: „Znám Mirku pět let.“ Sloveso „poznám“ je také český výraz, ale spíše ve spojení: „Mirku jsem poznal před pěti lety.“
„Přijde mi to…“ mi zní zvláštně a spíše bych použila výraz „připadá mi to tak, že Mirku odněkud znám“.
Odpovědi.cz jsou poradna a takový dotaz tu má mnohem spíše své místo než většina ostatních.

zjentek

ocko: ..a jak to mám vysvětlit, když máš teď zase privátní účet?

zjentek

ocko: konečně ,)