GNOME nebo KDE?

Uvažuju, že vyzkouším nějaký Linux. Něco jsem si nastudoval, ale váhám, jestli zvolit GNOME, nebo raději KDE. Co je lepší?

Odpovědi
frankie

Oba systémy jsou dost „použitelné“. GNOME v zásadě přináší jednodušší (chudší) grafické rozhraní (když si stáhnete třeba Ubuntu, bude vám to trošku připomínat Mac OS X svým ovládáním, polohou panelu), KDE zase obsahuje řadu nastavení, je líbivější, barevnější a podobá se spíše Windows. Každý systém má své nativní aplikace, které se liší (třeba jiní správci souborů, Dolphin, resp. Konqueror vs. Nautilus, Kopete vs. Pidgin aj., Amarok vs Banshee ), což ale neznamená, že se jednotlivé programy nedají použít v tom druhém grafickém prostředí. Když se rozhodnete pro KDE, zase budete čelit otázce, jestli vyladěné starší KDE 3.5, nebo moderní, ale ještě nedotažené KDE 4…
Poradím jednu věc: zvolte si linuxovou distribuci, jakou chcete, s libovolným prostředím a ve správci softwaru si doinstalujte další prostředí. Při přihlášení do systému si budete moci myší vybrat, jaké grafické prostředí chcete zkusit. Uvidíte sám, co vám vyhovuje či se více líbí nebo co je stabilnější a rychlejší.

Jarda

Na tuto otazku si asi musi kazdy odpovedet sam (po otestovani obou desktopu). Muze nastat i varianta, ze pouzijete uplne jiny desktop ci window manager. GNOME ma trochu jinou filosofii nez KDE, proto zalezi na kazdem cloveku co mu vyhovuje.

Pokud budete volit mezi KDE3.5 (starsi a naprosto vyladene, nicmene jiz se prilis nerozviji) nebo KDE4, pak radim zacit pouzivat stabilni verzi KDE4 (aktualne KDE4.2), protoze at se to libi ci ne, to je budoucnost KDE.

BTW srovnani KDE s windows tezce kulha, protoze KDE nabizi milionkrat vice moznosti 😉