Frogman

GMT není to samé co UTC?

GMT – časové pásmo
UTC – čas

Nějak se ztrácím v tom, proč to není to samé. Česko je v časové zóně GMT+1 (neboli CET), čas tedy máme v UTC+1 (pokud není „letní čas“). New York má GMT-5 (neboli EST) a čas tam je v UTC-5.

Jak z GMT, tak z UTC je evidentně jasné, že čas tam se od našeho liší o 6 hodin. Jaký je tedy ten rozdíl mezi GMT a UTC?

Nejlepší odpověď
Hlada

GMT – Greenwich Mean Time – greenwichský čas. Je to čas odvozený od rotace Země. Není lineární, protože rotace Země se zpomaluje.

UTC – Koordinovaný světový čas. Je to čas uměle vytvořený, odvozený z atomových hodin. Je lineární, takže se podle něj mohou např. řídit družice GPS. Aby byl pro obyčejné použití shodný s GMT, odečítají se v dohodnutých časech korekční vteřiny.

Časová pásma s tím nesouvisí.

Další odpovědi
anonym

UTC + 0 = GMT

Co k tomu dodat, základní čas koordinovaného světového času je holt shodný s časovou zónou, která má od základního světového času nulový posun 🙂 logicky.

Je dobré mít na paměti, že zdaleka ne všechny země v pásmu GMT používají právě čas GMT, tím se to celé ještě trochu komplikuje, třeba Británie a Irsko používají IST a BST protože přepínají mezi letním a zimním časem. Pásmo GMT samo o sobě žádný takový variabilní posun v průběhu roku nepřipouští. UTC bychom vůbec neměli chápat jako časovou zónu, je to standard který časové zóny v podstatě definuje.