martin21000

George Orwell proti totalitě, ale proč sympatizoval s levicí?

Tedy aspoň podle wikipedie, pokud to je správně, http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Ge­orge_Orwell

Nejlepší odpověď
annas

Proč měl některé levicové názory? Souvisí s jeho poznáním skutečného života. Není všechno černobílé, často se na základě skutečnosti názory zrcadlově změní.
Z pravice je levice a z levice pravice, pronásledování, útlak, vznikne neschopnost dorozumět se – z řeči se stane newspeak . – viz jeho 1984. Připomíná mně to jiný jazyk ptydepe …

V raném mládí se Orwell cítil být nejvíc ze všeho anarchistou. Až později, pod vlivem reportážních cest do průmyslových oblastí na severu Anglie, „spíš ze znechucení nad tím, jak byla chudší část průmyslových dělníků utiskována a zanedbávána, než z nějakého teoretického obdivu k plánované společnosti“,se přihlásil k socialismu.Viděl v něm jediné východisko z kapitalistické nespravedlnosti, ale zároveň si byl vědom toho, že centralizovaný stát založený na plánování má pouze krůček k totalitě a k tyranii, kterou nenáviděl.

Zásadní obrat v Orwellově životě nastal roku 1936, kdy ve Španělsku vypukla občanská válka. Zážitky ze Španělska mu definitivně otevřely oči ve vztahu ke stalinským komunistům. Viděl, jak si ve Španělsku vzájemně nahrávali s fašisty, a dva roky před uzavřením německo-sovětského paktu pochopil, že Stalin se z mocenských důvodů spojí s kýmkoli. Moskvou řízená propaganda navíc diskreditovala a ochromovala socialistické hnutí na Západě a manipulovala veřejné mínění tak, že nikdo pořádně nevěděl, co se ve Španělsku děje.

Orwell se pustil do cíleného útoku proti „sovětskému mýtu“. Mezi levicově orientovanými evropskými intelektuály, kteří většinou podléhali komunistické propagandě, byl se svými názory osamělý, stejně jako později Albert Camus. V textech Jak to bylo ve Španělsku, Poznámky o španělských milicích, Proč jsem vstoupil do ILP se před námi formují myšlenky, z nichž vyrostly dvě velké Orwellovy knihy: Farma zvířat a 1984.
atd.
http://respek­t.ihned.cz/c1-62053090-orwelluv-zachranny-pas

O tom, že neuznával žádnou totalitu , svědčí jeho slova:
Všechna zvířata jsou si rovna, ale některá jsou si rovnější. Tato geniální věta, můj platí v každé době a v každé zemi, v každé totalitě, platí nalevo i napravo.

Další odpovědi
fcoop

Četl jsem od něj,jako snad každý, Farmu a 1984. Kdysi.
Chápal jsem to tehdy jako obecnou kritiku druhu Homo sapiens.
Ale máloco bývá jednoduché,kromě třeba trakaře.

Máloco bývá černé a bílé.

Číst (nebo alespoň vlastnit) Orwellovu knihu 1984 bylo z ničeho nic velmi atraktivní. Když začaly přicházet první zprávy o hrozivých rozměrech naší nové špiclovací kultury, stoupnul na Amazonu prodej této klasiky o sedm tisíc procent.

Cenou za zvýšený zájem o Orwellovo dílo je ovšem pokřivení jeho původního odkazu. Četbu románů 1984 a Farmy zvířat musíme chápat pouze jako zjednodušující vstup do myšlení této mnohorozměrné osobnosti. Jeho odkaz činí ještě obtížněji pochopitelným také fakt, že psal a byl aktivní v době bratrovražedných bojů na levici. Proto je potřeba jeho životní osud i knihy pečlivě analyzovat.

http://a2larm­.cz/2013/11/or­well-patri-lidem/

anonym

Levicové ideály nezní špatně… A ani zdaleka nejsou všechny totality ´levicové´…
😉
Orwell se obával totality, ztráty individuálních svobod a možností projevu jedince.