Adis99

Fyzika: Jak poznat která tyčka je magnetem a která ne?

Jedna tyčka je magnetem druhá ne jak bez použitá jiných předmětů poznat která je magnetem a která ne?

Nejlepší odpověď
mosoj

Osobně bych ji dal na prkénko a položil na hladinu vody. Ta s magnetem by stáčela prkénko do stále stejné polohy sever – jih. Ta bez magnetu by se točila různě.

Ale to prkénko ja také předmět.

Další odpovědi
arygnoc

jak říká mosoj.

ale nemusí to být výlučně hladina vody, stačí třeba pověsit na provázek (aby byla tyčka vodorovně).

Michal Kole

Záleží jak se zmagnetizuje

Když rozdělíš magnet (rozřízneš) tak vznikne nový opět na koncích severní a jižní pól.

Jose1f

S mosoj nesouhlasím. Prkénko totiž nebude s tyčkou poslušně otáčet k severnímu pólu, ale vlivem povrchového napětí kapaliny bude mít snahu přilepit se k vnitřní stěně nádoby.
Já bych využil toho, že přiložíš-li magnety k sobě stejnými póly, tak se odpuzují. Přiložil bych tedy jeden konec prvé tyčky postupně k prvému a potom druhému konci druhé tyčky. Kdyby se v obou případech tyčky přitahovaly, tak je jedna z nich nemagnetická. V opačném případě, když se budou v jedné kombinaci odpuzovat, jsou obě magnetické.
Doplňuji:
Toto není správné řešení – viz diskusi.

heklik

Nesouhlasím s Jose1f-máme jen jednu magnetickou tyčku!Řešením by bylo vytvořit z nich písmeno T.(PŘESNĚ UPRROSTŘED MAGN.TYČKY JE NULOVÝ MAGNETISMUS=ocelová tyčka by odpadla.A u o­pačného T.....

Jose1f

Ano, Heklik má pravdu. Je to správné řešení. Dávám pomyslný palec nahoru.