rigormortis

Fungujou teď vůbec soudy?

Trošku jsem si četl v novém občanském zákoníku po rekodifikaci…je tam dost záludných věcí.
Např.
8§: Zjevné zneužití práva nepožívá právní ochrany
4§ Má se za to že každá svéprávná osoba má rozum průměrného člověka
91§ člověk je nedotknutelný
Dle 112§ je hovno movitá věc.
774§ švagrovství…ani nemusím psát dál.
857§ dítě je povinno dbát svých rodičů.

Jen by mne zajímalo, jak s můžou soudci vůbec nadále pracovat, když je tam tolik nesrovnalostí a ani když nemají žádný precedens.

Doplňuji:
Naše soudnictví se rekodifikací stalo precedentním v případech nerozhodnosti soudů 10§.
Soudy mají 15 denní lhůty na vyjádření a od nového roku rozhodují pouze v rozvodech, exekucích a jasných případech…jinak to prostě stojí.

Odpovědi
Drap

Nezbývá, než se s tím srovnat, popřípadě některé paragrafy upravit. Všechno je jednou poprvé a precedens pro podobné případy se vytvoří časem.

Hamon

České právo není precedentní, každý soudce soudí podle svého nejlepšího vědomí a svědomí (dodal bych ještě schopností, protože podle toho to tady vypadá).

Myslím, že NOZ na kvalitu a rychlost soudů nebude mít žádný vliv. A teď ani nevím, jestli to je optimismus nebo pesimismus.
Doplňuji:
§ 10 ale neznamená, že se rozhoduje podle precedentů. Jen v případech, kdy na něco NOZ nepamatuje, má se použít podobné rozhodnutí.

zzzzz

Soudy u nás nikdy moc nefungovaly a tento nový OZ to ještě zhorší. Zaráží mě v něm ty staročeské slova, to už ho mohli rovnou napsat Cirilicí. Není také navázán na ostatní zákony, takže způsobí chaos, nový OZ byl potřeba, ale tento se mi nelíbí, je pro mě jako pro občana strašně zmatený.