Funguje mikroskop a dalekohled na stejném principu a se stejnýn technickým základem sestrojení?

Nejlepší odpověď
Edison

Doplním, že rozdíl je pouze ve vzdálenosti, kterou je přístroj schopen zaostřit. I dalekohledu je to od desítek metrů po nekonečno, u mikroskopu jsou to milimetry s extrémě nízkými hloubkami ostrosti. Další rozdíl je ve světelnosti. Zatímco dalekohledy jsou odkázány na přirozené světlo, mikroskopy jsou vždy přisvětlovány. Většinou spodem, pomocí zrcátka a přirozeného světla, nebo umělým osvětlením.

Další odpovědi
Kepler

Pokud se omezíme na přístroje s čočkami (rozptylky, spojky), princip je podobný, ale oba přístroje nelze zaměňovat. U mikroskopu mluvíme o zvětšení, u dalekohledu o přiblížení.