Edison

Funguje GPS a jiné satelitní poziční navigace na nízké a vysoké oběžné dráze?

Jak by vlastně běžné navigace v těchto místech fungovaly?

Odpovědi
aliendrone

V principu ano, jak vysílacím satelitům, tak i přijímači je fuk, kde se přijímač nachází. Přijímač pouze pomocí z předem známých pozic vysílačů a časových rozdílů jednotlivých signálů satelitů je schopen (v případě, že má adekvátní soft) se dopracovat k určení vlastní polohy vůči satelitům. V praxi to funguje tak, že přijímač nejprve určí svoji polohu vůči satelitům a poté k ní vykreslí příslušnou mapu se svojí pozicí na ní – včetně nadmořské výšky, pokud je k tomu uzpůsobena. (některé navigace [software] pro automobily nelze použít v letadle právě proto, že se dopředu NEPOČÍTÁ s tím, že by vozidlo mohlo být např. ve výšce 10 000m, navíc mnoho systémů používá zrychlující dodatkové metody lokalizace – např. mobily vůči předem známým polohám základnových stanic GSM apod.)

Nicméně myslím, že takový soft by musel v případě oběžných drah brát již v silně úvahu relativistické odchylky (na nízké oběžné běží čas o trochu rychleji, než na zemském povrchu, na vysoké ještě o trochu víc – viz gravitační dilatace času), pokud by lokalizace měla být dostatečně přesná. Každopádně pokud zahrneš všechna tato kritéria do softwaru přijímače, nebrání nic tomu, aby přijímač určil svoji polohu třeba i na Měsíci – je to jen otázka výpočtu, princip je stále stejný – pokud znáš alespoň 3 různé body v prostoru a jsi schopen vůči nim zjistit vzdálenost, tak jsi pochopitelně schopen z těch vzdáleností (s přihlédnutím k výše napsanému) určit i svoji polohu v prostoru. (bavíme se pochopitelně o NAŠEM známém třírozměném prostoru, resp. čtyřrozměrném prostoročasu)

hapiky

GPS na oběžné dráze? Cha, cha…
Měla by snad navigovat oběžnou dráhu?
Není navigace náhodou určena pro pozemnské cíle?

dubraro

Na nízké určitě ano, na vysoké nevím. Družice GPS jsou ve výšce 20350 km.
Nicméně musí to být speciální navigace. Běžná civilní navigace by neměla fungovat ve výšce větší než 18 km, proto, aby nebylo možné ji zneužít k řízení raket.

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Global_Posi­tioning_System

Edison

Aliendrone, přesně tak si to představuju. Dalším zajímavým parametrem majícím vliv na schopnost, přípedně přesnost by mohla být rychlost pohybujících se objektů navzájem. Ale v důsledku je to opět pouze o rychlosti zpracování údajů, myslím.

Edison

Hapiky, chceš jako říct, že v letadlech to fungovat nemůže? A já nemluvím o mapách, ale o bodech. Jde tedy o principy. Osobně jsem přesvědčen, že by fungovat měly. Přinejmenším by to mělo platit pro ta místa, která nejsou přímo v oběžných drahách GPS satelitů a i u těch si myslím, že by to fungovalo, neb nejsou v rovině ale ve sféře. Není tedy důvod k nemožnosti spočítat polohy.

To si ale jen myslím, třeba k tomu více řekne Kepler, eventuálně nějaká mimozemská bytost…