lukas2121

FULL HD nebo HD Ready televizi.

Dobrý den,
Slyšel jsem že když si koupím FULL HD, tak bude mít horší obraz než HD Ready z důvodu nekvalitního příjmu ze satelitu a důsledku velkého rozlišení u FULL HD dochází k sekání obrazu a u televize s HD ready tedy s nižším rozlišením je to lepší? Je to fakt nebo rada „rádoby“ odborníka?

Nejlepší odpověď
mosoj

Ano je to tak. Nikoliv ale nekvalitním příjmem ale nutností upscalingu ( přepočtu nízkého rozlišení na vysoké).
Klasické televizní vysílání má rozlišení 576×720 při formátu 4:3.
Pro televizi o full HD 1080×1920 je třeba tento obraz přepočítat takže z reálného 1 bodu musí vzniknout 2 – 3 body. Toto má vliv na kvalitu obrazu, hlavně ostrost.
Čím vyšší rozlišení TV tím větší neostrost.
Na konečný vjem má potom vliv ještě velikost obrazovky. Čím větší obrazovka tím více je ta neostrost vidět. Toto se potom v reálu přirozeně řeší větší vzdáleností diváka od TV.
Hodně záleží jak kvalitní algoritmus přepočtu (upscalingu TV má !!) . Je to softwarová záležitost jako u počítače.
Podobné jako když zvětšujete rozměr fotografie.

Nekvalitnější výsledky dává TV v HD když přijímáte vysilání v HD nebo se díváte na záznam v HD třeba blue ray.
V tomto případě je příjem signálu v nativním rozlišení (1:1) a obraz je nejkvalitnější.
Jakmile dojde k nějakému přepočtu kvalita obrazu se zhorší úměrně velikosti přepočtu.

HD Ready má rozlišení 720 × 1280 ( je považováno již za vysoké rozlišení). Přepočet není tedy tak veliký a obraz je ostřejší. Může být ale zkreslováno tou kvalitou upsacalingu u různých TV.

Další odpovědi
Jikra

V dnešní době nemá cenu si již pořizovat HD ready protože rozdíl v ceně není již tak velký.Teď píšu o velkých zobrazovačích­.U uhlopřícek do 82cm si myslím že stačí ready.
Z vlastní zkušenosti:mám dvě plazmy Panák-107 a 127cm a obě s integrovaným sat.tunerem a kartami Skylink a s předplaceným balíčkem HD programů.V HD je exelentní obraz nic se neseká nic nekostičkuje v SD rozlišení je obraz výborný a ostrý i když je přepočítavaný­.Moderní TV mají obvody které si hravě porádí i s méně kvalitním obrazem některých TV stanic a to převážně pozemních.A musím konstatovat že když přepínám mezi satelitním a pozemním signálem tak ten rozdíl ve kvalitě satelitního je patrný.

Michal Kole

Něco pravdy na tom je, ale určitě jde nastavit velikost rozlišení nebo TV obsahuje nějaký upslink a vyhlazení.

Full HD se využije jenom na blu-ray disky. Na HDTV stačí HD Ready.

Kamix

Taky zrovna řeším nákup nové televize a měl jsem problém s rozhodnutím jakou úhlopříčku zvolit. Na https://homezin­.cz/media/jak-vybrat-velikost-televize je celkem dobře vysvětleno na co se jaká velikost televize hodí, takže mi to dost ujasnilo co za televizi zvolit.