dust8

Fugovala by teoretická Asijská Unie podobně jako Evropská Unie, či tam něco takového nikdy nemá šanci na vznik?

Nejlepší odpověď
Kepler

Něco takového pokládám za fantasmagorii. Čína, Indie, Japonsko a možná i další země si vystačí sami v roli silného politického i ekonomického hráče. V Asii jde o tak pestrou směsici národů s různými tradicemi, náboženstvím, politickým zřízením i ekonomickou vyspělostí, že mi to připadá jako nemožné.

Další odpovědi
Edison

Nejsou zase až tak hloupí, aby udělali chybu, kterou udělali jiní. Nejlepší poučení je z chyb druhých. Asijská unie je podle mě na spadntí, ale na zcela jiných principech. A možností je víc… např. jednoho dominantního… ale nejsem si jist nějakou takovou trvanlivostí, nebo budou dělat to, co říkám… Dohodnou se na tom, na čem to jde, a co nepůjde, budou dělat v klídku každý po svém.

Pepa25

Proč teoretická? V Asii už nyní funguje dokonce několik unií s různámi stupni ekonomické integrace:

  • Eurasijský ekonomický svaz (pro mezě bývalého SSSR) – to je ekonomická unie, v postatě společný trh
  • ASEAN – JV Asie – to je zóna volného obchodu
  • SAFTA a GAFTA – celní unie

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Ekonomick%C3%A1_in­tegrace

anonym

Podobné uskupení může existovat pouze nad podobnými politickými systémy a ty musí být schopny stavět na otevřených principech, nikoliv na tyranii, cenzuře a skrytém prosazování politických zájmů vládnoucí strany ve všech oblastech života občanů. Domnívám se, že právě absence demokracie v řadě asijských zemích je to co absolutně vylučuje možnost vzniku hypotetické Asijské unie. Rozpadla by se dřív než by vznikla … ostatně i v Evropě je patrné že oslabování demokratických principů v některých zemích automaticky vede i k výraznému oslabování míry integrace do většího celku. Stručně řečeno režimy ustupující od demokracie mají vždy tendenci uzavírat se sami do sebe.

Ametyst

Jako nefunguje EU, nefungovala by Asijská podoba. Může snad něco takového fungovat pod dominancí Německa nebo Číny? Vygumujte jim hranice jako v EU a máte světový konflikt.

anonym

Svou odpověď jsem rozvedl možná příliš doširoka … takže ji zde maximálně zestručním do tří slov „nekompatibilita politických systémů“

Kepler

Ametyst: já myslím, že EU funguje, i když se to některým lidem v mnoha směrech nelíbí. Nikomu se nikdy nevyhoví ve všem, ani mně se leccos z Bruselu nelíbí. Je to ale velká ekonomická síla proti USA, umožnila sjednocení mnoha užitečných zákonů a pomáhá slabším zemím vč. ČR, některé dokonce zachránila před státním bankrotem (Řecko).

anonym

… máš samozřejmě pravdu ale je to i zde nepupulární názor, bohužel.

anonym

„některým lidem v mnoha směrech nelíbí“ to nepochybně nelíbí, hlavně když příjde řeč na podstatné věci jako banány a žárovky. 🙂 To hned hledají zapalovač a místo odkud bude modrá vlajka hořet nejrychleji.