SHERIFF

Freon je plyn těžší vzduchu, jak se dostane do stratosféry?

Odpovědi
hanulka11

V 60. letech a 70. letech 20. století začali lidé široce používat chlorofluorokarbony neboli freony, které vznikají z lehkých uhlovodíků úplnou substitucí chloru nebo fluoru za vodík. Tyto chemicky velmi stabilní látky, které se dají stlačením zkapalnit za pokojové teploty, se používaly jako pracovní látka v chladničkách, mrazničkách a hlavně jako hnací plyn ve sprejích. Každoročně se do atmosféry dostávaly tisíce tun freonů, přičemž většina tohoto množství je tam dodnes. Když se molekula freonu dostane atmosférickým prouděním až do stratosféry, rozloží ji sluneční záření na jednotlivé atomy, z nichž je složena. Volný atom chloru nebo fluoru se pak může spojit s molekulou ozónu, rozloží jí a pak se z ní opět nezměněn uvolní

Zdroj: http://fyzika­.jreichl.com/in­dex.php?sekce=brow­se&page=998