Hans68

Poradíte, jak vyřešit problém s fotoaparátem Sony Cyber shot, který funguje jen s kompatibilními akumulátory?

Mám digitální foťák Sony Cyber shot, (kupovaný nový před cca 3 – 4roky i s dvěma originálním akumulátory a originální externí dobíječkou). Používám ho pouze občas a z ničeho nic mi začal psát při zapínání „použití jen s kompatibilními akumulátory“ a hned se vypne. Někdy se po několikátém (třeba i 10-tém) pokusu o zapnutí, vyndavání a měnění akumulátorů chytne. Někdy také ne. Akumulátory mám dva původní originální kupované při koupi foťáku. Zkoušel jsem je přenabít (mám originální Sony externí nabíječku s vybíječkou). To také nepomohlo. Moje akumulátory jsme vyzkoušeli do kamarádova foťáku toho samého typu a jemu normálně fungují, foťák je bere. Zkusili jsme i jeho akumulátory (má také dvě originální) do mého foťáku a je to to samé (ta samá hláška – „použití jen s kompatibilními akumulátory“). Takže akumulátory to být určitě nemůže. Nikde v opravně jsem s tím zatím nebyl a asi ani nepůjdu. Vzhledem k tomu, že foťák už je po záruce, tak by mi asi vyšla oprava víc než nový foťák. Má s tím někdo nějakou zkušenost.??? Díka za odpovědi Honza

Původní
foťák Sony Sony Cyber shot – použití jen s kompatibilními akumulátory

Je tam placatý akumulátor Li-ion Sony NP-BN1 (3,6V – 2,3Wh – 630 mAh) který má tři kontakty na jedný straně.

Netuším jak bych foťák vrátil do továrního nastavení, když už se nechce zapnout. Po zapnutí se vysune objektiv, cca do 5 vteřin se na display objeví hláška „použití pouze s kampatibilními akumulátory“ ojektiv se sám zasune a display zhasne. Během těch pěti vteřin nejde stihnout se dostat do menu a dát do továrního nastavení. Zkoušeli jsme to s kamarádem i s jeho akumulátorama, takže jsme vždy před dalším zapnutím dali jiný. Kombinovali jsme 4 akumulátory, které v jeho foťáku – tom samém – fungují bez problémů. Na kontakty ve foťáku jsme koukali lupou. Jsou tam tři plíšky, jsou krásně čistý, blejskavý, bez oxidace a ještě jsme lehce háčkem kontakty ve foťáku přizvedli (napružili), jestli třeba špatně kontakty nedoléhali. Taky nepomohlo.

Odpovědi
mzm

Předpokládám, že akumulátor je nějaký ten Li-ion. V těch „novějších“ bývá jednočip, kterým se baterka identifikuje, počítá snímky pořízené akumulátorem a možná i další věci. Jednočip komunikuje přes jeden z kontaktů a je možné, že pokud je tento kontakt nějaký špinavý nedaří se foťáku s tím jednočipem komunikovat a hlásí, že takovou baterku používat nebude.
Zkuste tedy vyčistit kontakty jak na baterce tak na foťáku. Na baterku stačí prostý papír, na foťáku už to bude složitější, kontakt je hluboko, ale zkuste nějakou třeba špejli. Pokud je to kontaktem, měla by se situace vylepšit.

jáára

Akumulátory to klidně být může. Zkoušel jsi alkalický baterie AA? Když to nebude baterkama, tak bych asi přefleshoval firmware foťáku…

dr.luha

Do moderních přístrojů se integrují prvky zajišťující automatickou eutanázii. U zařízení, které mají vnitřní hodiny se sleduje doba používání a časový úsek od prvního zapnutí.

Hans68

Je tam placatý akumulátor Li-ion Sony NP-BN1 (3,6V – 2,3Wh – 630 mAh) který má tři kontakty na jedný straně, takže nevím jak bych to vyzkoušel na alkalický baterie AA (tužkový), jak bych je tam vložil.