Avatar uživatele
annas

Forrest Gump: „Bejt idiot neni žádnej med…“. Myslíte, že životní moudrost nejde vždy ruku v ruce s vysokým IQ?

Podle https://cipma­nia.cz/citaty-z-filmu-forrest-gump-2/

Může někdo žít tak, že sice neví nic o světě, ale zato ví, jak být správným člověkem?

Obrázek

https://pixaba­y.com/cs/photos/park-lavi%C4%8Dku-v-parku-banky-p%C5%99%C3%ADrody-3768399/

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 8Pro koho je otázka zajímavá? led, vagra, Drap, paul1, zjentek, Lurius, dust8, EKSOT123 před 1242 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
led

Odpoveď byla označena jako užitečná

Mnohý človek, aj ten, bývajúci na odľahlom mieste čo sa stretne s najbližším susedom raz za rok, nemusí vedieť, ako byť správnym človekom, jednoducho tým správnym človekom je.

To, že niekto má „priateľov“ na facebooku a iných sociálnych sieťach, desaťtisíce kliknutí nemusí znamenať, že je práve tým správnym človekom. Jednoducho je len zaujímavým.

Stretla som sa s mnohými ľuďmi, podľa „študovaných“ aj s IQ „hojdacieho koníka“, pre vizáž by ste ich radšej obišli držiac si pevne peňaženku v ruke, napriek tomu plných bohatou životnou múdrosťou.

Pre mňa v spomienkách ostal ľudový básnik z Detvy, ktorý za pivo vám precítene zarecitoval naozaj ťažké básne, ktoré boli plné ľudovej múdrosti a cigánske (vtedy boli Cigáni, nie Rómovia) dievča, ktoré zozbieralo a napísalo originálne cigánske (rómske) piesne z Považia a Pohronia v pôvodnom jazyku ovplývajúce ľudovou múdrosťou tohto zaznávaného etnika. Ak by títo dvaja neštudovaní boli mdlého rozumu s nízkym IQ, asi by tieto zbierky nedokázali spracovať.

Upravil/a: led

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?annas Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
zjentek

No… názor bych zde měl… Určitě je to možný, neboť být správným člověkem znamená prožít svůj život pro druhé. V jakési „službě“ (zdůrazňuji – tohle SI MYSLÍM já.) No a čím více se snažíme vědět, tím méně času nám pak pro druhé zůstává. Chápejme – pokud se INTENZIVNĚ věnujeme „vědění“, moc času nám pak na druhé fakt nezbyde… leda by byly okolo samí géniové, jenže to bychom vedle nic pak zase „nevěděli nic“. A venkoncem bychom se jim opět příliš nevěnovali, neboť vědění by „dodávali“ oni nám, ne my jim. Tož já vám nevím an, je to strašně zamotaný… umět to rozmotat, udělalo by to člověka „správným“? IMHO ano. Někdo moudrý řekl: „pomoz sobě a budeš schopen pomoci druhým“, ale… Ruku na srdce – ví někdo, jakou roli tam sehrává právě IQ? Jak tyto a podobné principy pracují? Chjo, NEMÁM TUCHA… Holt, „bejt idiot neni žádnej med…“ (;

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Drap

Ano může to tak být. Neni to důsledek ani vzdělání ani IQ. Znal jsem spoustu velice moudrých lidí/spíše v mládí/ kteří měli minimální vzdělání, ale celý život žili jako správní lidé. Podle mně to byla kombinace velmi dobré výchovy a jisté přirozené inteligence. Na druhou stranu se občas setkám s někým, kdo má třeba dvě vysoké školy i vysoké IQ a přesto je to idiot, za jistých situací se chovat podivně, a o běžném životě mu spousta poznatků chybí.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
nyjono

Proč by životní moudrost měla být spojena s vysokým IQ?
Spoustě moudrým lidí naprosto stačí průměrné.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Avatar uživatele
zjentek

Tak co? Co říkal? (; (; (;

Led, vždyť já ani nevěděl, že „nějaký Gordický“ uzel vlastně existuje… víte vy, kolik toho všeho na světě existuje? Na jeden mozek??? (;

před 1241 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

nyjono,

Vy jste otázku zřejmě nepochpoil. . Někdy znamená tzv. škola života mnohem víc než vzdělání. Může být i tzv. idiot moudrý?

Co je IQ a inteligence?

https://rober­tnemec.com/iq-testy-inteligence/

před 1241 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

nyjono,

dřív jsem klikla. Bod jsem vám dala jako poděkování za jakýsi názor, i když není přímo odpovědí.

před 1240 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
led

zjentek, naozaj múdry postreh, ale na ten Gordický uzol vo vašej odpovedi som musela použiť meč Alexandra Makedonskeho, lebo by som sa zamotala 🙂

před 1242 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
zjentek

Led, nerobte si z toho prču, vypotil somtuzo seba maximum! (;

před 1242 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
led

No ja si počkám, až to bude čítať ten hviezdny plechovobakelitový šrot, prepáčte, vlastne aliendrone.

před 1242 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek