ReHu

Finanční pomoc

Kamarádka pracovala na ŽL, ted ho má pozastavený a pečuje o svou nemocnou maminku ( cca 80let). Žije v bytovce. Mají ještě RD. tam žije bratr, se kterým si nerozumí a nestýkají se. Práci v místě bydliště nemůže sehnat.
Na úřadě jí bylo sděleno, že nemá odpracované patřičné roky, vyznělo to jako v zaměst.poměru a tudíž nemá nárok na soc.dávky. Vím, že existuje nějaký druh příspěvku, pokud někdo pečuje o člena rodiny ( jiná kamarádka v jiném městě pečovala o babičku na druhém konci města a pár set pobírala). Výše uvedené kamarádce bylo řečeno, že má ještě bratra, který také může pomoci a na žádný příspěvek nárok nemá.
Nevím, kde něco zjistit a myslím, že dotyčné úřednice se jí jen chtěly rychle zbavit.
Ráda bych jí nějak pomohla.
Za info moc děkuji.
Doplňuji:
Bratr pracuje plat má slušný, leč to jí nepomůže. Finančně setře nepomáhá, protože ji nechce ani vidět, ani s ní mluvit. A maminka je ráda, že dýchá a ty spory neřeší.
Děkuji za radu, řeknu jí, že je potřeba potvrzení či doporučení od ošetřujícího lékaře.

Nejlepší odpověď
řidič

Docela by mě zajímalo,proč by měl mít bratr nějakou povinnost pomoci,vždyt to je nesmysl,ten se situací dotyčné nemá nic společného ba dokonce podle mě nemá ani právně žádnou povinnost starat se o sestru nebo jí vypomáhat pokud nechce,a stát mu to přece nemůže nařídit,nebo ano??????vim že něco podobného je u rozvedených lidí,ale bratr se sestrou??myslím si že dotyčná má nárok na soc.dávky tedy životní min.+pečovatelský příspěvek,nárok na sociální dávky nejsou odvozeny od odpracovaných let.Pokud si to úřednice vysvětlují svým způsobem je nutno ozvat se výše a trvat na tom na co má člověk nárok.Hodně štestí a pevné nervy

Další odpovědi
anonym

Rehu,kamaradka je plnoleta,prave nepracuje z duvodu pecovani o blizkou osobu.Mela by mit spolecne bydliste pro ni lepe,ale jinak.At s maminkou dojde k lekari,ktery uzna starost pece od druhe osoby,at si pak kamaradka dojde na socialni(peci o obcany)poda tam duvod i od lekare a pokud jeji bratr je zamestnany,tak kamaradka ma predpoklad k celodenni peci,za kterou se plati prispevkem jako by pracovala i do duchodu se ji to pocita.Kamaradka se nesmi dat,pokud neuspeje u urednic at se obrati na kontrolni oddeleni,mistniho uradu-mela by uspet.