bolak

Finále, semifinále, čtvrtfinále, osmifinále… jak je to dál česky?

Šestnáctifinále nebo dvaatřicetifinále se mi zdá totiž dost divný.. máme pro to nějaká jiná slova?

cochee: no ale kdyby nebyly, tak jak je to češtinsky správně?

Nejlepší odpověď
annas

Opravdu je správný gramatický tvar to osmifinále. Číslovka 8 měla ve staročeštině význam jako dnes osmička, takže skloňovala se jako podstatné jméno podle vzoru kost,.Počítaný předmět byl v 2. p.

Číslovka 16 se v minulosti skloňovala docela jinak – šest na desetě = šestnácte. Někdy zůstával ve tvaru šestnácti – šestnáctifinále.

30 – tři desěti, 32 – dva a tři desěti, od 14. století pak vznikl jeden výraz dvaatřicěti – skloňovánií stejně jako číslovky pět až deset.
Takže opět správný tvar dvaatřicetifinále.

Podle historické mluvnice

Další odpovědi
agentpv

Na turnaj pozvete např. 128 týmů. V 1. kole se utká 64 dvojic. 64 vítězů pak postoupí do 2. kola kde se rozlosují do 32 dvojic.
Dál = do 3. kola postoupí 32 vítězů a rozlosují se do 16. dvojic a ti co postoupí dál – tedy 16 týmů se pak losují do osmifinále, čtvrtfinále ......
Takže se tomu říká 1. kolo, 2 kolo, 3. kolo, osmifinále, čtvrtfinále…

cochee

Používá se „maximálně“ osmifinále, dál už jsou číslovaná kola.

Dopl.: Tak pak by to asi bylo správně tak, jak jsi to navrhl, vycházím z toho, že první část slova „x-finále“ je od čtvrtfinále dále odvozeno ze zlomku: čtvrt-ina, osmi-na, šestnásti-na, dvaatřiceti-na, čtyřiašedesáti-na atd.