Avatar uživatele
Registrovaný

Jaké jsou atributy vědy podle Tatarkiewicze? Na základě čeho se snažila uchopit kosmogonie poznání světa?

Prosím, poradíte mi se třemi otázkami? 1) Jaké jsou atributy vědy podle Tatarkiewicze? .. 2) na základě čeho se snažila uchopit kosmogonie poznání světa? .. 3) kterými pojmy definovali krásnou poezii Sofisté? Nemůžu najít odpovědi...

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Včera jsem odesílala odpověď, ale objevil se červený nápis, že otázka byla odstraněna. Vložila jsem ještě něco na jiný server.

1. Kosmogonie
V nejstarších dobách vychází z mytologie.
"V současnosti se různé vědecké disciplíny se tedy jednomyslně shodly na konstatování, že život se rodí v průběhu přirozených kosmických přeměn, že jeho evoluce musí byt ve vesmíru obecným jevem a rozum organických bytostí jako koruny evolučního stromu byl prohlášen za přírodní zákonitost."
https://www.phil.muni.cz/…
http://cs.wikipedia.org/…


2. Tatarkikewicz
Zasloužil se o se o původ vývoj a význam základních pojmů estetiky: umění, krása, forma, tvořivost,, estetický zážitek.teorie hudby, poezie a výtvarného umění.

Vycházel z toho, že estetické prožívání člověka je významně strukturováno dvěma systémy mozku.
Tím prvním jsou tzv. zrcadlové neurony - vcítění se do pířslušníka vlastní skupiny.

Druhým systémem, ovlivňujícím významně estetické prožívání, je tzv. systém odměny = „hormony štěstí“, Jeho analýza štěstí, zkušenost šťastná a nešťastná.

https://www.google.cz/…
--
3. Sofisté
U sofistů si najděte Hippiase Elidského, s nímž rozmlouvá Platón ve svém dialogu. Stejně tak další jména sofistů. Víte, co znamenala sofisma, z čeho vycházela, na čem byla založena, takže některé znaky se objevily i v poezii.

"Např. Paradox je jazykem sofistiky, je tvrdý, nápaditý, vtipný; jen stěží je jazykem duše. Je to dovolená zbraň. Připustíme jej v epigramu, zvláštním poddruhu poezie, a v satiře, již však ani přes její užitečnost nejsme za poezii ochotni uznat. Předsudky nás nutí k názoru, že paradox je spíše intelektuální než emocionální, spíše obratný než hluboký, spíše racionální než božsky iracionální. Přesto je pro poezii paradox v určitém smyslu jazykem přiměřeným a nevyhnutelným."

http://www.revolverrevue.cz/…
http://fysis.cz/…

http://plato.stanford.edu/…
http://eric.ed.gov/…

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

To je téma na diplomku, je to zcela mimo rozsah tohoto webu. W.Tatarkiewicz jako hlavní atributy vědy jmenoval myšlení a přírodu. O kosmogonii a o sofistech nevím nic.


Avatar uživatele
Stříbrný

Podle Tatarkiewicze jsou atributy vědy poznání a příroda. Naopak zavrhnul ve vědě do té doby používaný termín "dílo boží", který zařadil do teologie.

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Věda

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 3212
Zlatý quentos 1422
Zlatý mosoj 1385
Zlatý Drap 1204
Zlatý Kepler 935
Zlatý led 717
Zlatý gecco 710
Zlatý marci1 663
Zlatý Lamalam 656
Zlatý hanulka11 627

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.