Gregg

Jak vyřešit fikci SJM a narovnání v katastru?

Dobrý den, potřebuju vyřešit fikci SJM. Na katastru potřebují vymazat exmanželku, což jsem neudělal do 3 let od rozvodu. Rozhodnutím soudu o rozvodu z r. 2013 a podle smlouvy o majetkovém vypořádání dům z pozemkem patří pouze mne. Částku, kterou jsem měl zaplatit exmanželce, už jsem uhradil. Mám to od ex potvrzeno s ověřeným podpisem. Exmanželka si nečiní nárok na dům a bude plně spolupracovat. Nyní jsem refinancování hypotéku, která je na dům, a jsem v ní jediným zadatelem, tudíž pro její čerpání musím narovnat zápis na katastru, že jsem jediným majitelem

Odpovědi
Hlada

Na stránkách ČÚZK se vyplní interaktivní formulář návrhu na vklad, k němu se přiloží nabývací listina, což je v tomto případě pravomocné rozhodnutí soudu a podá se na příslušný KÚ. Poplatek za podání je 2 000 Kč. Platí se v kolcích nebo po výzvě. Právník ani notář není potřeba.

autacek

Pokud dům patří pouze Vám, měl byste dát návrh na zápis změn do katastru , s doložením právního stavu a listinných podkladů. Ideálně když Vám s tím pomůže odborník.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Gregg

Navrh na katastru byl zamitnut kvuli pravni fikci. Poslali me za pravnikem protoze mi neporadi jake dalsi kroky mam udelat. Tedy-primarne musim na katastru zmenit SJM ktere tam porad je na podilove spoluvlastnictvi.

Pepa25

Fikci čeho? A měnit SJM na podílové vlastnictví je podle mého špatná cesta: zápis v katastru by měl odpovídat realitě, které podle popisu je taková, že zánikem manželství nemovitost přešla z SJM do vyšeho výlučného vlastnictví. Jediný problém je, že to řešíte po 8 letech …

Pepa25

Proč to píšete sem? Napište advokátovi, co vám tehdy připravoval smlouvy …

Gregg

Tehdy jsme to meli bez advokata. Smlouvu o vyporadani jsme si sepsali, overili podpisy a soud ji potvrdil. Tot vse. Nyni katastru nestaci rozhodnuti soudu a smlouva o majetkovem vyporadani. Samozrejmenerekli mi co bych jeste mel dolozit a poslali me za pravnikem. Jenze pravnik mi poradil abych odkoupil od ex jeji podil s pomoci klasicke kupni smlouvy za 1000 kc. Ze je to nejrychlejsi a nejjistejsi reseni. Trochu se mi to nezda-financak by po mne mohl chtit zaplatit dan z prijmu 15 % a to z ceny ziskaneho podilu na baraku a jeste me dat k soudu ze se snazim obchazet tuto dan . Ale to je jen moje nepodlozena obava. Dalsi moznosti je pry prepsani podilu ex na nezletilou dceru a pak dcera mi to muze darovat . Predpokladam ze az v 18. jenze to neresi vubec nic-pro banku je zakladni abych byl jedinym majitelem uz nyni . Proto se tady ptam a doufam ze nekdo mel stejny problem.

autacek

Žena Vám to nemusí prodávat, stačí když Vám to daruje. Každopádně jen z toho tak jak to popisujete může být vše jinak.

Gregg

Z darovani jeji pulky bych platil 15% dan z prijmu . Proto ta prodej…

Gregg

Tak pro ty co to jednou budou resit take:
Musi se anulovat puvodni smlouva o majetkovem vyrovnani jelikoz po tech letech vse spadlo do fikce a podiloveho spoluvlastnictvi. Dale se ve stejnem dokumentu uzavre nova dohoda o tom ze podilove vlastnictvi zanika a vznika vlastnictvi pouze jedne ze stran. Podepisi obe strany a je to priloga pro katastralni urad na zaklade ktereho udela vymaz subjektu ktery uz neni spoluvlastnikem.