Kazatel

Fijalova pomoc prichazi, nenechame nikoho padnout, nemyslel snad na dno popelnice?

Nejlepší odpověď
Filip84

A co čekáš?

Když vyděláš průměrnou mzdu (Kč 37,929.00), tak Ti na účtu přistane Kč 30,627.00. Ale Tys nevydělal Kč 30,627.00, Tys vydělal Kč 50,821.00! Přesně tolik stojíš zaměstnavatele, a to v tom není nemocenská a náhrada mzdy při prvních čtrnácti dnech dočasné pracovní neschopnosti.

Takže, z cca Kč 50,000.00 Ti stát sebere Kč 20,000.00. To je nóbl podnik, honorace, na úrovni! To bys měl mít servis, jak sám car, za takové „všimné“.

Ono by bohatě stačilo, kdyby stát většině lidí odpustil zálohu na daň z příjmu. Stejně je k ničemu: správa daně z příjmu fysických osob je dražší, než kolik se vybere na dani z příjmu, dlouhodobě. Ale, samozřejmě, to není úřednická logika: smyslem činnosti je činnost, nikoli výsledek, z té tvé daně z příjmu se živí spousta úředníků. Takže ano, smysl to má. Další krok? Zaplatit za zaměstnavatele část odvodů zdravotní pojišťovně a dát je zaměstnanci jako daňový bonus. Záloha na daň z příjmu je Kč 3,130.00, odvody zdravotní pojišťovně Kč 5,121.00 (Kč 1,707.00 / Kč 3,414.00 zaměs­tnanec / zaměstnavatel), Kč 5,121.00 + Kč 3,130.00 = Kč 8,251.00 + Kč 30,627.00 = Kč 38,878.00.

To by bylo hned veselejší, ne? A stát Ti nic nedal, jenom Ti méně sebral.

Protože celý ten, slavný a vyhlášený, příspěvek na bydlení je, jako se drbat levou nohou za pravým uchem. Nebo, takhle:

Smyslem sociální politiky státu, samozřejmě, není sanovat, nebo alespoň zmírnit, sociální problémy. Kdyby to bylo cílem, není problém to udělat, a s mnohem menšími náklady, než je tomu nyní. Ne. Smyslem sociální politiky státu je sociální problémy vytvářet, tak nějak zhruba recipročně na střídačku, aby se všichni „vhodní“ podělili (třeba „strejček“ není vhodný, ani „paní doktorová“, a tak). Jistě, protože ta byrokratická machinérie se musí živit. Věznice se musí plnit, ono kdyby ubylo sociálních problémů, ubylo by i vězňů. Věznice jsou drahé, je třeba je využívat, podle zásady: „To je naše šibenice, tu jsme si postavili pro sebe a svoje děti!“

Kdyby tomu bylo naopak, tak prvním krokem by muselo být zrušení úřadů práce. Jsou k ničemu. HerrŠvec, kolikrát já už jsem ty kydy za život slyšel: „to já dělat nebudu, to je moc práce…“, „to je pod mojí úroveň, taková práce …“, atd. atd. No, arciť, proč by ne, když se zaeviduje na ouřadu, vyplní si formulář, dostane podporu, dávku na bydlení, a jednou za 2–3 měsíce tam dojde, byrokratický idiot se ho zeptá: „šla nějaká práce kolem?“, on odpoví: „nešla“ a byrokratický idiot řekne: „tak v pořádku“, a dá mu termín, zase, za 2–3 měsíce.

Přece normální věc je pracovat. Pokud někdo nemůže pracovat, tak je nemocný, buď fysicky, nebo na hlavu. Když je někdo nemocný, má se léčit, a má mít marodku. A když dlouhodobě, má mít důchod. Stačilo by upravit de facto starý pruský důchodový systém tak, aby odpovídal reáliím u nás, a ve 21. století.

Když je normální pracovat, práce je, máme tržní systém, ta si má ale zaměstnanec hledat práci, ne že stát zaměstnanci hledá práci. To je postavené na hlavu per se, a do toho ještě tím, že státní byrokratický úřad ani nemůže vědět, jestli práce je, či není, když – zase – nemají zaměstnavatelé povinnost hlásit místa na úřad práce.

Takže: ztratí práci? Jak? Dostal jsi výpověď? OK. Zrušili ti pracovní poměr ve zkušební době? OK. Dal jsi výpověď ty, bez udání důvodu, nebo jsi se dohodl? Tak si to plať ale sám. Jo, zrušil jsi pracovní poměr pro porušování povinností zaměstnavatele, nebo jsi dal proto výpověď? OK.

Vyplníš si online formulář, dostaneš náhradu mzdy. Vyřizovala by to OSSZ. Onemocníš? Normální marodka (proto taky OSSZ, mají s tím zkušenosti). Pokud nemáš marodku, máš 3 měsíce na to najít si práci. Nenajdeš? Stane se: podáš si znova žádost o dávku, ale na každý týden doložíš, prokazatelně, kde a jak jsi si hledal práci. Nedoložíš? Nic nedostaneš. Doložíš? Máš nárok na další měsíc. A tak znovu dokola, maximálně rok.

Přece je normální pracovat, a pak si práci hledat, ne? Tak? Proč by měl stát někoho vyzývat, aby se šel někam zeptat na práci, proboha!?

Po roku? Jsi zdravý? Jsi (jinak marodka / důchod). Měl jsi na to rok, žes to projebal? Tvůj problém! Tak si jdi na charitu. A je levnější, aby stát subvencoval charity, nějak, než platil další byrokratický aparát, který je stejně neúčinný.

Mimo by mělo být bydlení. Ono by to chtělo, taky, nastavit úplně jinak nezabavitelné částky při výkonu rozhodnutí či insolvenci a úplně jinak životní minimum. Protože pokud někomu zůstane nezabavitelná částka cca Kč 12,000.00 (přednostní pohledávka), a když on dá výpověď, „hodí se na pracák“, tak na dávkách SSP a HN dostane Kč 13,000.00 (protože ty jsou nefendovatelné), tak je něco špatně. A životní minimum: to nejsou jenom nějaké čtyři litry na žrádlo a fusekle. To je i bydlení, akorát se to řeší zvlášť. Proč? Proč mají řešit dávku na bydlení dva úředníci?

Navíc, je to nesystematické. Příspěvek na bydlení počítá s normativními náklady, a to podle velikosti sídla. Ano, ale sídlo do 10,000 obyvatel má úplně jiné průměrné náklady na bydlení těsně u obce Hlavní město Praha, a jiné těsně u města Varnsdorf, že. Mělo by se to decentralisovat, převést na obce s rozšířenou působností (jak to bylo dříve) a mělo by to být spočítáno podle velikosti sídla, ale s ohledem na reálné náklady v rámci té obce s rozšířenou působností. No a od toho by se odvíjelo celkové životní minimum, a od toho by se odvíjela i nezabavitelná částka (mimo jiné, je to komplexnější problém).

Ale o to nemá nikdo zájem, bylo by to moc jednoduché, funkční a spravedlivé.

Další odpovědi
rrihamirek1

Tak diky obrazku jsem se uprimne pobavil. Bohuzel vsak situace neni tak vtipna, ba spis je velmi zalostna. Kazdy den zde bojuji za to, aby co nejvice lidi melo povedomi o tom, co fialova petidemolice (ne)dela pro ceske obcany.

Ametyst

Mají jen politické kecy jako před volbami: vláda si neví rady s ničím a dělá jednu botu za druhou. Rozeštvává lidi svými amatérskými nápady.

zjentek

Kdepak ty loňské sněhy jsou… Mně už v minulým tisíciletí varovali, prej zjentku dávej bacha na sladké lidi! Buch a už je tam Fiala, ani jsem nemrkl, bez možnosti nalevo napravo dávat jakkoli bacha, bez varování 🤦‍♂️

zjentek

Když bylo něco odporné, říkalo se tomu fialový hnus a to bylo dávno dávno před tím, než se ukrajinská vláda Petra Fiali vůbec dostala k moci. Tak já nevím… Cožpask lidi naprosto zblbli, že přestali dávat na zřejmé indície, na instinkty? A pak že komunisté kradli. Kde??? Přirovnejte mně jediný podobný příklad dnešním na denním pořádku!

Ametyst

Zjentku, skrz masmedia z Prahy lidi fakt zblbli. Protože vystrašené zblblíky můžou potom nakrmit propagandou. Vždyť to bylo připravované dávno: vzpomínáš si, jak byli lidi nabádáni k šetření, nelétání, necestování, pražené červy v nabídce potravy, lockdowny a likvidace zdravých.....to do sebe přece zapadá. Oni nepřestanou, stále je tu plno lidí s iluzí, že politici jsou být na naší straně, když si je platíme. Nejsou! Nenávidí nás.