jakho

fejeton a úvaha

co je to fejeton a úvaha? Jak mají být napsáni? Co mají obsahovat?

Nejlepší odpověď
annas

Ještě doplním z vlastní zkušenosti.

Fejeton:

  1. drobná zajímavá či aktuální témata denního života v jiném světle, pohledu
  2. konkrétní událost + fantazie
  3. zpracování zábavným, popř. lehčím ironickým nebo humorným tónem, vtipně s cílem kritizovat nějaký jev, vyvolat okamžitou reakci či snahu věc napravit – vyvrcholení v pointě
  4. úvahové prvky – aktuálnost
  5. stanovisko autora a jeho osobní pohled – konkrétní údaje, humor, originalita
  6. vtipné formulace, nadsázka, obraznost, hovorové prostředky, ironie, satira.

Úvaha:

  1. zamyšlení nad problémem na základě získaných poznatků, které vede k obecnějšímu zá­věru
  2. úvaha vyjadřuje hloubku myšlení, životní zkušenosti, proto je to jeden z nejtěžích slohových útvarů. Nikdy nezačíná otázkou, ale v úvodu by měl autor zmínit to, co zdánlivě nesouvisí s tématem a postupně se dostat k cíli úvahy, tedy k vlastnímu tématu – uvažování hodnocení.. V závěru pak zdůrazní, shrne, vyvodí základní myšlenky úvahy
  3. využívá fakta, ale nerozebírá je, předpokládá, že čtenář fakta zná , jen přemýšlí, nepoučuje, nechce přesvědčovat, ale přivést čtenáře k zamyšlení – jen naznačuje řešení, hodnotí, uvádí subjektivní postoj
  4. jazyk – hodnotící výrazy, slova širokého významu, metafory, emocionální výrazy, ale i fakta, z nichž se vychází
  5. skladba – věty důvodové, důsledkové, odporovací, vylučovací, vysvětlovací; přirovnání, výčet, několikanásobné větné členy, obraty, které podněcují uvažování (zamyslíme-li se se, položme si otázku, vynikající, prostý, velmi, výborně, zcela,. proč atd.).

Čím je úvaha hlubší, tím je kvalitnější.

Další odpovědi
Monyszek

Fejeton: http://www.jak­tak.cz/jak-napsat-fejeton.html
Úvaha: http://www.top­zine.cz/jak-se-pise-slohova-prace-uvaha

RyuzakiKate

Zjednodušeně:
Fejetony najdeš často v novinách, je to povznesení se a výsměch něčemu, co je zrovna aktuální. Chce to dobrou slovní zásobu, hodně životních zkušeností, protože se v něm používají často vtipné obraty, trefné narážky, či dvojsmysly.
Při úvaze se zamýšlíš nad určitým tématem, pokládáš řečnické otázky a snažíš se čtenáře navést na cestu k odpovědi, ale nepoučuješ.