Avatar uživatele
rosinka

Fakt mám oko z Kašparovy krávy? 😉

Bylo mi to dneska řečeno, v souvislosti s mým špatným odhadem na vzdallenost. Mám teda s Kašparovou krávou tohle společné? 🙂 Jak to přirovnání vzniklo?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 5Pro koho je otázka zajímavá? iceT, Andělé, hanny 2, tom004, anonym před 4562 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
hanny 2

Přirovnání „mít oči jako z Kašparovy krávy“ znamená odhadovat a vidět něco špatně (zvláště: křivě, nerovně, nesprávně rozmístěné nebo vzdálené); nevidět, nevnímat něco vůbec správně a přesně bez uvědomění si chyby a nebýt schopen to jasně zrakově izolovat, vystihnout; být velmi mizerný střelec.
Přirovnání mající podobný význam jsou např. být na obě oči slepý, být na jedno oko slepý a na druhé nevidět. V jiných jazycích se používají obměny:
angličtina – be as blind as a bat, němčina – einen Hühnerplinz haben, (scheel sein), francouzština – ne pas voir le nez au milieu du visage.
http://www.ptej­teseknihovny.cz/u­loziste/aba001/2007-2009/rceni-ten-ma-oko-z-kasparovy-kravy

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
tom004

Jak vzniklo nevím,ale toto vysvětlení se mi líbí. 🙂

http://www.blan­sko.cz/clanky/08/04/kas­par-krasa-v-americe.php

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
bolak

Se mnou chodil na střední Lukáš Kašpar a ten měl u dědečka na vesnici menší „zelené“ políčko. Vždycky přes léto zahradničil a na podzim nám nosil abychom otestovali úrodičku. Jeden můj kolega to ale jednoho dne o velké přestávce trochu přepískl a když ho pak vytáhla fyzikářka na převody jednotek, házel čísla o několik řádů mimo.

Pamatuji si, jak tenkrát paní učitelka použila stejného přirovnání: „Ty máš dneska oko z Kašparovy krávy“ , řekla. Všichni jsme po sobě tak nápadně pokukovali. Jen kdyby profesorka věděla, jak blízko byla tenkrát pravdě, že se minula jen o písmeno. Že ten špatný odhad v číslech nebyl důsledkem Kašparovy krávy, nýbrž Kašparovy trávy. :)

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
A6ALSK7

Prý přirovnání pochází z dob prvních letů na českém území Jana Kašpara. Letiště v Čechách žádné nebylo, tak v Chuchli přistával na louce, kde se bohužel zrovna pásly krávy. Přistál tak nešikovně, že jedna při tom přišla o oko.

Je to vtip, nebo to může být pravda?

před 4547 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek