rosinka

Fakt mám oko z Kašparovy krávy? 😉

Bylo mi to dneska řečeno, v souvislosti s mým špatným odhadem na vzdallenost. Mám teda s Kašparovou krávou tohle společné? 🙂 Jak to přirovnání vzniklo?

Nejlepší odpověď
hanny 2

Přirovnání „mít oči jako z Kašparovy krávy“ znamená odhadovat a vidět něco špatně (zvláště: křivě, nerovně, nesprávně rozmístěné nebo vzdálené); nevidět, nevnímat něco vůbec správně a přesně bez uvědomění si chyby a nebýt schopen to jasně zrakově izolovat, vystihnout; být velmi mizerný střelec.
Přirovnání mající podobný význam jsou např. být na obě oči slepý, být na jedno oko slepý a na druhé nevidět. V jiných jazycích se používají obměny:
angličtina – be as blind as a bat, němčina – einen Hühnerplinz haben, (scheel sein), francouzština – ne pas voir le nez au milieu du visage.
http://www.ptej­teseknihovny.cz/u­loziste/aba001/2007-2009/rceni-ten-ma-oko-z-kasparovy-kravy

Další odpovědi
tom004

Jak vzniklo nevím,ale toto vysvětlení se mi líbí. 🙂

http://www.blan­sko.cz/clanky/08/04/kas­par-krasa-v-americe.php

bolak

Se mnou chodil na střední Lukáš Kašpar a ten měl u dědečka na vesnici menší „zelené“ políčko. Vždycky přes léto zahradničil a na podzim nám nosil abychom otestovali úrodičku. Jeden můj kolega to ale jednoho dne o velké přestávce trochu přepískl a když ho pak vytáhla fyzikářka na převody jednotek, házel čísla o několik řádů mimo.

Pamatuji si, jak tenkrát paní učitelka použila stejného přirovnání: „Ty máš dneska oko z Kašparovy krávy“ , řekla. Všichni jsme po sobě tak nápadně pokukovali. Jen kdyby profesorka věděla, jak blízko byla tenkrát pravdě, že se minula jen o písmeno. Že ten špatný odhad v číslech nebyl důsledkem Kašparovy krávy, nýbrž Kašparovy trávy. :)

A6ALSK7

Prý přirovnání pochází z dob prvních letů na českém území Jana Kašpara. Letiště v Čechách žádné nebylo, tak v Chuchli přistával na louce, kde se bohužel zrovna pásly krávy. Přistál tak nešikovně, že jedna při tom přišla o oko.

Je to vtip, nebo to může být pravda?