Blasplinux

Extradice (vydání) z Norska do ČR

Dobrý den, najdu tu někoho kdo by dokázal poradit ohledně aktuálních podmínek extradice z Norska do ČR? Norsko sice není členem EU, nicméně členem Evropského hospodářského prostoru ano a nedaří se mi najít relevantní odpovědi.

Stručně řečeno, aktuálně mám v ČR jistě finanční problémy spojené ještě se zákazem řízení na dva roky, podmíněným trestem odnětí svobody s odkladem na 4 roky a vyměřeno 300 hodin veřejně prospěšných prací které bych měl během následujících 12 měsíců odpracovat.

Mou otázkou je zda pokud bych aktuálně odcestoval do Norska, zařídil si dočasné ID, přihlásil se k dani, začal podnikat na základě čehož bych co nejdříve samozřejmě i žádal o možnost zůstat déle než tři měsíce na území Norska z pracovních důvodů, samozřejmě odtamtud své finanční problémy řešil a splácel, budu po následném stíhání ze strany České jurisdikce které by časem přišlo vydán do ČR k možnosti odsouzení atd ?

Případně je to okamžitý proces nebo nejdříve by probíhal nějaký soud či posouzení norskými úřady, soudy apod.?

Předem děkuji za odpovědi, postřehy či nasměrování na někoho kdo by dokázal v této věci říci jak by to jednoznačně bylo.

Nejlepší odpověď
Filip84

Pokud jsi odsouzen rozsudkem, který je v moci práva, a je vykonatelný, inter alia, k 300 hodinám veřejně prospěšných prací, které máš vykonat do 12 (dvanácti) měsíců ode dne, kdy rozsudek nabyl moci práva, tak

pokud je nevykonáš, soud nařídí neveřejné zasedání, ke kterému se Ty nedostavíš – logicky – když budeš v Norském království, a protože Ti nepůjde doručovat, tak soud po Tobě bude pátrat. S ohledem na tu skutečnost, že v Norském království budeš registrován na policii (musí být každý, kdo tam pracovně dlí déle, než 3 měsíce), no tak soud, skrze dožádání u policejního praesidium, vcelku rychle zjistí, naprosto přesně, kde se nacházíš.

Tak Ti bude doručovat tam. Je vysoce pravděpodobné, že Ti soud promění trest podmíněný v trest nepodmíněný (asi je naprosto jasné, proč), a je i docela pravděpodobné, že Tě zástupce státní bude stíhat pro přečin maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání pro skutkovou podstatu subsumovatelnou pod dikci ustanovení § 337 odst.1 lit.g) tr.zákoníku.

Ať už Tě bude stíhat zástupce státní, nebo Ti soud promění trest, jednoduše si požádají o Tvé vydání na základě tzv. nordického zatýkacího rozkazu, no a podle toho je to ještě jednodušší, než podle evropského zatýkacího rozkazu: do pár měsíců budeš, hezky, v naší věznici.

Až tak jednoduché to je.

Já Ti poradím to, co tady píšu pořád: kdo je neschopný, má být poctivý, kdo je křivák, má být chytrý. Když dokážeš zamotat takovou banalitu, tak na to nemáš. Jsi čitelný, jak Čtyřlístek. A čím dřív to pochopíš a budeš sekat latinu, tím dříve se Ti lépe povede. Jinak si, samozřejmě, dělej co chceš, ale Tvůj život pak, opravdu, nebude krásný!

Další odpovědi
rrihamirek1

Vazne chcete, aby vam nekdo radil, jak se vyhnout rozhodnuti soudu? Poradim – vedte radny zivot, poctive pracujte, splnte prospesne prace. – Je takovy problem odmakat 300 hodin? V CR mate financni problemy, ale v Norsku budete podnikat. TO je opravdova sila.

Me uz tady teda opravdu nic neprekvapi…

rrihamirek1

Velmi souhlasim s poslednim ustanovenim odstavce 5 u Filipa84. Jeste jste rychle prekroutil sva slova, ze budete z Norska splacet. Splacejte v Cesku a odpracujte, co vam soud nadelil. To je nejjednodussi mozna cesta a navic se k problemu postavite celem, jako chlap. Nebyl jsem ani utocny, ani toxicky, pouze nechapu toto jednani, kdy misto splneni elementarnich pokynu soudu clovek vymysli jine cesty.

Blasplinux

Nic jsem nepřekroutil, pouze doplnil po opomenutí.

Každopádně, přišel jsem pro radu nikoliv morální osvětu či cokoliv podobného, danou situaci zde opravdu nebudu popisovat podrobně, nicméně i tak je krátkozraké posuzovat mě tak či tak, do podobné situace se ne každý dostane protože někde někoho okrádal, dělal si zbytečné dluhy apod., už vůbec toto v momentálním stádiu situace není o tom jaký postup by byl „postavit se tomu jako chlap“, každopádně „Filip84“ mi nastínil jak by daná situace asi vypadala a dále už budu hledat u pověřenějších osob, vaše morální posudky mi opravdu nic nedají a bez kontextu doslova střílíte naslepo jen s tím že musím být úmyslně zločinný typ člověka atd.

Blasplinux

To opravdu nechci, ptám se pouze jak by to probíhalo atd.

Co se týká vaší odpovědi, bez kontextu a všeho co k tomu vedlo se lehko hodnotí situace ve které nejste, nicméně ještě jednou opakuji že mě pouze zajímá jak by to v daném případě bylo, netřeba to brát hned tak útočně a toxicky jako by šlo o FB diskuzi někde pod článkem..

Filip84

Blasplinux: Ty to zjevně nechápeš: žádný kontext není jakkoli relevantní. Ani „(to), co k tomu vedlo“. To bylo relevantní v přelíčení před soudem prvé stolice, případně ještě ve veřejném zasedání o odvolání před soudem druhé stolice. Nyní je res iudicata, věc je rozhodnutá, řízení tím skončeno, rozsudek je v moci práva. „Nespravedlivě“ odsouzených jsou plné věznice: nikoho to nezajímá!

Pokud se někomu stala křivda, tak se dovolá, podá ústavní stížnost, stížnost k ESLP, žádost o obnovu řízení, podnět ministru spravedlnosti k podání stížnosti pro porušení zákona etc. etc., a pokud v tom řízení není, jako „tichý společník“, „strejček“, tak se svého práva domůže, dříve či později.

Relevantní je to, že jsi odsouzený, a jako každému odsouzenému Ti soud v trestním řízení uložil trest. Ty máš na výběr: buďto splníš, co Ti soud v rozsudku uložil, nebo požádáš soud o změnu (to ale neznamená, že Ti vyhoví: co bys, namísto veřejně prospěšných prací, chtěl? A, navíc, „bouračům“ se veřejně prospěšné práce dávají a soudci nemají rádi kverulanty a změny, mají rádi svůj klid, status quo a nekušnící odsouzené!), a nebo to nesplníš. To je jediné, co je relevantní, a podle toho se bude vyvíjet Tvůj další život.

Blasplinux

Bohužel to není tak jednoznačné jak se mi snažíte vnutit, kontext je vždy důležitý, tím ale neříkám že důvod daných problémů, navíc je mnoho proměnných co vám různé z vámi popsaných možností nedovolí například.

Každopádně děkuji za radu, zbytek asi již netřeba dále rozebírat, přeji hezký zbytek večera.

Filip84

Blasplinux: Není. Z právního hlediska není.

Máš uložený trest 300 hodin veřejně prospěšných prací, který máš vykonat do 12 (dvanácti) měsíců? Máš. Soud si, po tom roce, vyžádá zprávu od probační a mediační služby. Pokud z ní nebude průkazné, že trest byl vykonán, nařídí neveřejné zasedání. Jistě, protože Tys mohl být, například, 8 měsíců nemocen, soud proto potřebuje zjistit status praesens, potřebuje zjistit skutečný stav věci tak, aby o něm nebyly důvodné pochybnosti.

Jediná legální cesta je najít si dobrého advokáta a podat soudu, kvalifikovanou a odůvodněnou žádost, že – proto a proto – se potřebuješ přestěhovat do Norského království, a proto žádáš, aby Ti změnil trest 300 hodin veřejně prospěšných prací na jiný, alternativní, trest. Pokud by tam byly opravdu důvody zvláštního zřetele hodné, může vyhovět, šance je však, objektivně, velmi malá.

Blasplinux

Myslím že i kdybych chtěl o tuto možnost jsem přišel když jsem se při odvolání musel pro vyhnutí se trestu odnětí svobody a nastolení 300 hodin veřejně prospěšných prací vzdát všech opravných prostředků.

Filip84

Nemusel jsi. Musíš jenom umřít, jo, až tak je to jednoduché.

Nevymlouvej se, zvolil jsi si jednodušší cestu, tak jsi buďto věděl proč, a nebo nevěděl, a pak trp. Za svůj život jsme každý odpovědný, jen a pouze, sám.

Ale to není jakkoli relevantní. Rozsudek je v moci práva, a je vykonatelný. To je relevantní. Jak k tomu došlo nikoho nezajímá.

Filip84

Blasplinux: Ono je, poněkud, vhodné psáti posty do diskuse s označením toho, komu jsou směřovány, nejde-li o stimmul k diskursu obecnému.

Jak z toho dotazu má kdo pochopit, koho se to týká?