Avatar uživatele
Pupy

Externí disk – lze to uznat jako reklamaci?

Mám externí disk verbatim (nevím přesně jaký typ). Bohužel když jsem ho chtěla zase zapnout pořád se mi ukazovalo naformátovat data. Takže jsme ho odnesli na obnovu dat, tam po nás chtějí 4000 za obnovu. A prý si máme dojít ještě tam kde jsme ho koupili, že je ještě v záruce, že je nějaký chyba na začátku. (nevím co, říkal mi to manžel) a mě by zajímalo, jestli si myslíte, že se ta záruka vstahuje i na to, že mi ty data prostě obnoví, když je to chyba v externáku, co jsem tedy pochopila. Nechce se mi totiž vyhazovat 4000 jen tak z okna, když by to mohlo jít přes záruku.
Tak jestli s tím také nemáte někdo zkušenosti, díky :)

Doplňuji:
Děkuji, a nevíte přesně o jaký pragaraf jde? nemohu to nikde najít. Nechci se ohánět něčím co přesně neznám :)

Upravil/a: Pupy

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? brillant, anonym před 3832 dny Sledovat Nahlásit



Odpovědi
Avatar uživatele
Hlada

Na data a z toho vznikající škody se záruka nevztahuje. Zpravidla to je napsané v záručních podmínkách. To je naprosto zbytečné požadovat. Stejně tak je zbytečné hned vydávat tolik peněz. Brod je ještě daleko. Na internetu je zdarma ke stažení velké množství programů na obnovu dat. Jen musíte mít volné místo na jiném disku, na který se data budou obnovovat.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
anonym

Zkusil bych po nich chtít i v rámci záruky obnovu dat. Zařízení nefungovalo jak mělo a tobě vzniká škoda, neboť si přišla o data. Pokud nebudou chtít na to přistoupit, zkus jim pohrozit Obč. z. Podle tohoto zákona ručí i za data, nedej se odbýt a pohroz třeba i soudem. Ze zákona máte na bezplatnou zálohu dat v době záruky nárok!!! Ještě zkus HDD Regenerátor, obnova sectorů bez ztráty dat. http://www.stud­na.cz/hdd-regenerator-p-6271.html
Doplňuji:
§ 421a zákona č. 40/1964 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů
(1) Každý odpovídá i za škodu způsobenou okolnostmi, které mají původ v povaze přístroje nebo jiné věci, jichž bylo při plnění závazku použito. Této odpovědnosti se nemůže zprostit. http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/obcanzak/cas­t6.aspx

Upravil/a: anonym

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
casey

Neslysel jsem o nikom, komu by se podarilo pri reklamaci hdd ziskat vic, nez novy disk. Ale jak pise Hlada na netu je hafo programu, ktere data dokazou obnovit. Bohuzel nepises o disku nic konkretniho.
Jak se vubec chyba projevuje. Toci se disk, nebo v nem cvaka? Zmizela partition? Pri mchanicke poruse (z disku se ozyvaji zvuky, nebo se vubec netoci) ti nepomuze nic. Nebo alespon v domacich podminkach data z hdd nedostanes.
Pokud je disk mechanicky v poradku data na nem jsou. V tomto pripade je vcelku jednoduche za pouziti programu, ktere jsou na obnovu dat (zkuste vygooglit treba hdd recovery atd.), uz jsem take parkrat pouzil a u hdd vzdy uspesne (u pametove karty se mi nezadarilo). Je dulezite disk k obnove jiz nepouzivat, aby se nove zapisovanymi daty neposkozovala data k obnove a tudiz take vzdy data obnovovat na jiny disk.
HDD regenerator jak pise cesilko je program na opravu vadnych sektoru, ne obnovu dat, nebo partition. Mimochodem v neplacene verzi lze opravit pouze jeden vadny bad sector.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
anonym

casey, jedná se o extérák, ne vyloženě HDD.
odpovídá i za škodu, které mají původ v povaze přístroje (extéráku).

před 3832 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
anonym

Hlada a jak mi vysvětlíš § 421a?

před 3832 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Počítače a internet