AK

Experiment s CD – jak funguje?

Ahoj.
Viděla jsem tento experiment: https://www.y­outube.com/wat­ch?v=klt9PNuq­MC8
Chlápek prostě dělá fouknutím do zahřáté části cédéčka útvary, které dlouhé připomínají bubliny.
Jak to funguje?
Z čeho je ta část tvořena? Z plastu? A proč je ten materiál tak tvárný, že se neroztrhne? Co na něj působí, aby se hnal ku předu? Proud vzduchu?
Šlo by to tak i s jinými materiály?

Díky, AK

Nejlepší odpověď
mosoj

Nesmíš se hned všemu divit. Vypadá to blbě.
Materiál je z plastu, který má dlouhou molekulu.
Doplňuji:
Pokud má materiál dlouhou molekulu je i hodně průtažný.

Další odpovědi
led

doplním mosoja
CD sú dva spojené plastové ploché kotúče s rôznou rozťaživosťou. Jeden kotúč (1) je číry, cez ktorý laser vypaľuje ryhy do vnútornej plochy druhého kotúča (2), ktorý z vonkajšej strany je potlačený „striebornou“ odraznou farbou, na ktorej je nesená vytvrdená krycia farba, buď priezračná bezfarebná, alebo farebná, prípadne s textovým popiskom.
informatívne… mnoho ľudí si možno neuvedomuje, že ani nie tá priezračná spodná vrstva (1), ktorá je vytvrdená a pomerne odolná voči poškodeniu, ale práve naopak CD znehodnocuje poškodenie tej striebornej farby, poškrabaním popisku. Preto sa popisok nesmie robiť tvrdým perom, alebo ceruzkou, ale mäkkou fixskou.

Na video bolo vlastne toto CD rozoberané a pri tvarovaní bola využívaná rozdielná rozťažnosť vrstiev – aj tá vrstva (2) na strane popisu (farby) má inú tepelnú rozťažnosť než na strane s vypáleným záznamom.

led

mosoj, prosím (len veľmi stručne laicky, ak sa to dá), čo to je „dlouhá molekule“? Ďakujem