Dane

Existují volně dostupné antiparazitika pro lidi?

Doplňuji:
Z parazitů mám na mysli tasemnice, škrkavky, roupy apod. Na internetu jsem našla výživový doplněk, který se jmenuje Parasic. Znáte nějaké jiné doplňky? :)

Odpovědi
repetelka

Ze zkušeností je mi známo, že dnešní parazité (ekto i endo) jsou čím dál častěji rezistentní na všeobecně užívaná, volně dostupná antiparazitika.
K dokonalému výsledku je třeba speciální přípravky s účinnou látkou, která míří přímo na určité druhy parazitů.
Z toho důvodu je třeba laboratorní vyšetření, které určí konkrétní druh cizopasníka a potom lékař předepíše účinný lék s účinnou látkou.
Je rozdíl mezi preventivním odčervováním (např. u domácích zvířat) a léčebným.
K preventivnímu odčervení lze zakoupit volně prodejné prostředky a k léčebným zákrokům je třeba prostředky na lékařský předpis.
Tak nějak je to i u lídí.
Parazic, stejně jako různé bylinky (např. česnek atd.) jsou prostředky, které lze užívat preventivně nebo k případnému odstranění dospělých jedinců, ale zpravidla nefungují na všechna vývojová stadia parazita.
Jistotu odstranění parazitů budete mít pouze po koprologickém vyšetření a účinným lékem, který vám předepíše lékař.

mosoj

Jsou pouze na recept. A ještě albendazol není vůbec v ČR registrován. Je lepší si ho vzít od veterináře. Než se prosit zdravotní pojišťovnu a lékaře. Z neregistrovaným lékem je vždy problém.

V zásadě jsou dvě látky které se používají.
Mebendazol – u nás lék VERMOX . Působí na většinu parazitů ve střevech.

Problém je, že taková škrkavka se ve střevech namnoží, ale jenom do larev, její larvy pak proniknou skrz střevní stěnu do celého těla. Napadají pak plíce, játra, mozek, oči .........
Na takovéto larvy je třeba použít látku albendazol – lék Zentel.
Jenom ten působí v celém těle nikoliv jenom ve střevech !!!!!

Začervení škrkavkami se nazývá toxokaroza, správně larvární toxokaroza a rozlišuje se na kočičí a psí. V laboratoři jsou shopní toto rozeznat.

Je ještě řada jiných antiparazitik – Entizol a pod, ale ty nepůsobí na výše zmíněné parazity.

Znám chovatelku psů , která pravidelně odčervuje nejen psy, ale i sebe, tím zmíněným Vermoxem. Prostě nečeká až se jí larvy dostanou do těla a třeba oslepne.

Pipka

ČESNEK na roupy a na to ostatní lékař to není legrace