dust8

Existují nějaké vzory závěti, které jsou dostupné k vidění na internetu?

Nejlepší odpověď
annas

V odkazu najdete některé vzory závěti jako inspiraci. Rozklikněte si nadpisy.

https://www.vzo­ry.cz/tag/zavet/#­.XVPKMUfgrcu

„I sepsání zavěti je nově upraveno občanským zákoníkem, který je účinný od 1. ledna 2014.Sepsání závěti se řídí § 1494–1581 Sb., zákon č. 89/2012 Sb. občanský zákoník.“

Další odpovědi
led

Presný vzor, ako má závet vyzerať, nie je zákonom určený.
Pozrite si náležitosti, ktoré musí závet obsahovať (myslím, že v tomto sú slovenská a česká legislatíva rovnaká)
"Vlastnoručný závet musí byť napísaný a podpísaný vlastnou rukou, inak je neplatný. Závet, ktorý poručiteľ nenapísal vlastnou rukou, musí vlastnou rukou podpísať a pred dvoma svedkami súčasne prítomnými výslovne prejaviť, že listina obsahuje jeho poslednú vôľu. Svedkovia sa musia na závet podpísať. Poručiteľ, ktorý nemôže čítať alebo písať, prejaví svoju poslednú vôľu pred tromi súčasne prítomnými svedkami v listine, ktorá musí byť prečítaná a prítomnými svedkami podpísaná.

Pritom musí pred nimi potvrdiť, že listina obsahuje jeho poslednú vôľu. Pisateľom a predčitateľom môže byť aj svedok, pisateľ však nesmie byť zároveň predčitateľom. V listine sa musí uviesť, že poručiteľ nemôže čítať alebo písať, kto listinu napísal a kto nahlas prečítal a akým spôsobom poručiteľ potvrdil, že listina obsahuje jeho pravú vôľu. Listinu musia svedkovia podpísať,"
https://m.prav­da.sk/#!a=5202­26

Altair-AC

Zkus taky trochu hledat…