vas999

Existují nějaké pohádky, které se neodehrávají v království, ale v republice?

Mohlo by to začínat třeba nějak takhle: „Bylo nebylo, za sedmero horami, sedmero řekami, nacházela se mocná republika. V jejím čele stál milý prezident a prohnilý premiér.“ Poznámka: to s tím prezidentem a premiérem není narážka na současnou českou politiku, ale nějak to začínat musí.

Nejlepší odpověď
annas

A. Pokud máte na mysli pohádky, které se vyprávějí dětem, tak jsou to ty, které jsem uvedla.

1. Lidové pohádky vznikly v dávné minulosti, šířily se ústně, teprve později byly zapsané.

Tehdy republika neexistovala.

2. Moderní, tedy autorské pohádky, nezačínají formulaci Bylo nebylo… Wolkerovy začínají např. Dávno dávno v jednom městě… U Wericha také vystupuje král atd. Stejně Karafiát, Lada, Hrubín a jejich pohádky.

Pokud jste se díval na Večerníček, tak víte, které pohádky se objevovaly a kdo v nich vystupoval.

B. Pokud myslíte pohádku jako něco krásného, případně nějaký výmysl, lživé povídání, atd. jde o expresívní výrazy, můžete se sám zamyslet.

Ale určitě jsou formulované jinak… vystupují v nich obyčejní smrtelníci… Co z jejich slov považuje někdo za pohádku v dobrém či špatném, záleží na něm.

Kdo chce, pochopí, kdo nechce, nemá smysl někoho přesvědčovat, aby si uvědomil, co moudrého, dobrého či špatného kterékoliv pohádky nabízejí.

Další odpovědi
Klaproth

Ano, přečti si některé pohádky od Karla Čapka.

marci1

Byla jednou jedna republika „Český sen.“ Občané si zvolili za svého krále toho nejchytřejšího, nejrozumnějšího a spravedlivého občana jménem Josef. Pepa vládl spravedlivě, mluvil vždy pravdu, rádcové mu radili vždy to nejlepší pro občany. Obyvatelé republiky svého krále milovali, obdivovali a měli jej za svůj vzor. Nelhali, nepodváděli, nezáviděli si a měli se rádi. Poctivě pracovali a radovali se ze života. Republika vzkvétala, občané byli spokojeni, šťastní a jestli neumřeli, žijí si tak dodnes. 🙂

michalds

Existují, ale víš co, já už jsem se dávno vykašlal na to řešit politiku a nadávat. Když čtu zahraniční noviny, jinde to lepší není. Divil by ses, i v Anglii je korupce. A na druhou stranu se nám tu nežije zase tak špatně. Ekonomika roste navzdory politikům.

quentos

Pravidelně je vypráví Babiš, třeba o tu nezneužití evropských dotací nebo o vyrovnaném rozpočtu ČR v budoucnu.

Kryšpín

Krásné české pohádky před volbama, ale poté se musí vždy nějak dohodnout. Na př. před dávnou dobou pamětníci již asi nejsou, když byl volen president Prof. Ing. Václav Klaus, tak vůdce potomků uljanovců, největší nepřítel pravičáků a tím ODS, dal pokyn soukmenovcům rudým bratrům v parlamentu k podpoře pana profesora, tak se stalo Hrad byl opět pronajat, – vysvětlení později, proto abychom už měli presidenta.

hapiky

marci1: Je to opravdu možné jen v pohádce. I kdyby moc velkou náhodou k tomu některá země spěla, jiná by ji přišla vyloupit, např. Irán-Kuvajt apod…