dust8

Existují krotitelé duchů i mimo TV?

Nejlepší odpověď
annas

Pokud vyjdete z významu podstatného jména duch, tak krotiteli jsme my lidé.

Už jsem někde uváděla původ slova duch, takže připomenu jednu z definic. z jiného zdroje.

https://wol.jw­.org/cs/wol/d/r­29/lp-b/1200004211#h=7

  1. “Řecké slovo pneuʹma (duch) je odvozeno od slova pneʹov podstatě znamenají „dech“, ale kromě tohoto základního významu mají i významy širšího rozsahu. Mohou mít také významy: vítr; životní síla v živých tvorech tyto významy mají něco společného: Všechny se vztahují na to, co je pro lidské oči neviditelné a co svědčí o síle a pohybu. Taková neviditelná síla může vyvolat viditelné účinky.”
  2. Pokud vezmeme duch ve významu dech, může jej jistým způsobem “krotit”, ale nikoliv zastavit. Někdy dech zadržet, jindy dýchat rychleji.
  3. Třeba vítr, to, co vane, nemůžeme ovládnout, vést, krotit, zmocnit se, snad jen využít. např. u větrníků. Jenže ty zase ničí ptáky.

Tedy vítr, duch, který vane je nekontrolovatelný, prchavý, pomíjivá. Co takové hurikány, tornáda atd Je možné je poslat jinam? Přinášejí užitek?

Je tedy člověk úspěšných krotitelem duchů?

Spíš je na tom líp. „Kdo se krotí v řeči, má správné poznání, kdo je klidného ducha, je rozumný člověk.“
Přísloví 18 z Bible