mj81

Existují gramofony, které umožňují hudbu z gramodesek uložit do formátu mp3. Jaká je kvalita takové písničky?

Rád bych převedl sbírku gramodesek mých rodičů do formátu mp3, přijde mi to takové stabilnější a využitelnější 🙂 Ale co výsledná kvalita záznamu? Dá se to poslouchat? A nebo je nákup takového gramofonu vyhozené peníze? Máte zkušenosti?

Nejlepší odpověď
beer

Nemusíš kupovat new zařízení, umí to zdarma program Audacity, kvalitu si můžeš volit:
http://www.sta­huj.centrum.cz/mul­timedia/mp3_a_au­dio/mp3_a_audi­o_nastroje/au­dacity/
Jak na to je zde v příručce:
http://jnp.zi­ve.cz/audacity-prevod-desek-do-mp3-na-pockani
Doplňuji:
Pokud tedy uvažuješ o koupi gramofonu z toho důvodu, že bude umět převod do mp3, vyhozené peníze to rozhodně budou. Audacity udělá stejné mp3, stejnou práci, dokonce i mnohem víc (!!!) a zadara – je česky, neboj, naučíš se..))

Další odpovědi
www

Ano, starý dobrý Audacity – vyzkoušeno 😉

Hlada

Kupovat takový gramofon by byly vyhozené peníze. To, co se dneska v běžných obchodech vydává za gramofon nemá s gramofonem mnoho společného. Jestli ho nemáte po rodičích, podívejte se na inzeráty nebo sledujte Aukro. Dají se koupit výborné přístroje z Tesly Litovel za příznivé ceny. Kvalitní gramofony mají magnetodynamickou vložku, ke které musíte přpojit předzesilovač, který koriguje RIAA křivku. Býval součástí zesilovačů. Zkorigovaný signál pak přivedete do linkového vstupu zvukové karty. Převod do mp3 můžete udělat mnoha programy, např. Nero, Audacity a pod. Komprimací do mp3 se kvalita sníží. Lepší je převod do bezeztrátového FLAC.

lexx

Já bych si cenné LP vinyly ponechal a případně zálohoval na CD-R výše popsaným způsobem. Kvalitní gramofon je základ, nenech se obalamutit stříbrným japanem, Tesla byla vhodná, NC430,440,450­,470,500, MC400, MC600Q. Korekční předzesilovač signálu podle křivky RIAA na výstupu musí být, existují velmi levné stavebnice. Průměrné stereo radio nebo zesilovač má vlastní, je to vstup PHONO. To v případě že máš magnetodynamickou přenosku. Krystalová (piezoelektrická) korekce nevyžaduje ale je méně kvalitní a méně šetrná k deskám. Pro běžný poslech formát MP3 vyhoví.