Kepler

Existují brýle na blízko s vyklápěcími skly?

Takové, abych je mohl nosit pořád a čočky sklopit jen v případě potřeby. Už mě nebaví stále nasazovat, odkládat a hledat brýle. Jestli neexistují, proč se takové nanejvýš užitečné brýle ještě nevyrábí?

Nejlepší odpověď
Jiří Bohumil

Máš obdobný problém jako já. Ale dioptrické brýle se sklopnými skly jsem ještě neviděl, pouze kdysi kdesi protisluneční sklopný adaptér na brýle dioptrické.
Někdo toto řeší šňůrkovým závěsem brýlí kolem krku, což ale mi nevyhovuje (plete se mi to při manuální práci).
Jinak, viz Tvé doplnění do diskuze.
Pokud nemáš jiný problém s očima (vychýlené osy a podobně) a obě oči máš shodně dalekozraké (potřebuješ brýle na čtení), já toto řeším nákupem levných brýlí v cenách od 50,– do 200 Kč v marketech, případně i u vietnamců. Zatím nejkvalitnější jsem kupoval v akcích v Lídlu, za cca 50,– Kč. V současné době je i myslím dokonce mají v letáku. A je potřeba si je dobře odzkoušet, hlavně ve všech směrech pohledu. Některé nekvalitní se „chovají“ jako bifokální, jsou ostré středem, ale do stran a nahoru a dolů se rozostřují (jsou slabší) což není dobré a příjemné.
Můj konkrétní případ. Mě osobně na čtení stačí +3 di, na dálku pak +1,5 di. A mám jich ani už nevím kolik a uložené všude možně (v pokoji, v ložnici, u počítače, v garáži, v autě, na chatě, v ledvince a.t.d.). A je po problému, nemusím je hledat, jsou všude po ruce. 🙂
A co se týče drobných popisů, případně i práce s drobnými součástkami a elektronikou, vezmu ty +3 a přes ně ještě ty +1,5 a vidím i blechy.
Jinak jsem ale, pro tyto účely (opravy a montáž elektroniky), požádal svou očařku a ta mi předepsala brýle +5 di. které mám pouze na tomto pracovišti.
A na opravdu jemné práce mám „okuláry“ (obdobné hodinářským) s přisvětlovacími diodami a zvětšením 20×.
Co se týče výhrad proti těmto brýlím, že se s nimi zrak zhoršuje, já již tento systém (tyto brýle) používám víc jak 10 let a zatím se mi zrak nijak nezhoršil.

Další odpovědi
aliendrone

No, párkrát jsem je viděl, užívají je především jemní mechanici (hodináři, puškaři apod.), ale je to dávno. Dnes jsou v kurzu spíš multifokální brýle. Jestli do nich půjdeš, doporučuji NEŠETŘIT! Budeš to TY, kdo skrz ně bude čumět. ;) :)

led

Nečakajte, že odpoveď na otázku dostanete okamžite.( hlavne ak v tom čase je aj noc). Preto dajte možnosť odpovedať aj ďalším a nezatvárajte otázku hneď

led

Rovnako ako nasúvacie vyklápačky protislnečných okuliarov su v rôznych remeselných potrebách dostať aj nasúvacie vyklápačky pod názvom „zvětšovací brýle“
https://www.ba­zos.sk/img/1/678/1011­61678.jpg https://www.ba­zos.sk/img/4/678/1011­61678.jpg
Pri sklopení zväčšujú asi 2,5krát. Nie sú určené pre dlhodobé používanie bez prerušenia

Kepler

Díky Bohumile, dobrá odpověď. Popřemýšlím.

Kepler

alien: multifokální brýle nepotřebuju, do dálky vidím jakž takž. Kromě toho jsou prý nebezpečné, způsobují závratě a na prvních schodech se člověk zřítí. No, možná se někdo přizpůsobí.+ Ještě bych ocenil nějaké předsádky – lupu, jako přes jemnomechaniky a hodináře. Některé titěrné prácičky už nezvládám a ani nepřečtu titěrný text na některých úsporných návodech výrobků.

aliendrone

Ach so. Řešení je JEDNODUCHÉ – pokud potřebuješ jen brýle na blízko, pořiď si úzké bezoboručkové a nos je na špičce nosu (do dálky koukáš „nad skly“, na blízko jen sklopíš zrak) a na nožičkách si nech udělat dírky pro nějaký řetížek. (při delším nečumění na blízko je shodíš z nosu a hongají se ti pod bradou) Řetízek nech udělat z chirurgické oceli či titanu, rozhodně ne ze zlata (snadno se trhá)!

Kepler

No, že mě to nenapadlo. Na zlatém řetízku nosím jenom zrcadlové brýle za stovku, aby kočky neviděly, že jim koukám na me-e-e. Víc brýlí na řetízku na jednou kolem krku dělá neuvěřitelný bordel, kolikrát ani nevléknu tričko. 🙂

aliendrone

No, nesvléknout si tričko není žádná tragédie, alespoň v tvém případě myslím. Zásadní by pro tebe mohlo být, když bys už nedokázal svléknout babuchám podprsenku. Se domnívám. ;) :D :D