veky1215

Existují barvy?

Ve tmě je přece všechno černé. Kdyby ty červený lentilky co mám před sebou byly opravdu červený, tak by přece byly červený i ve tmě? Když zhasnu, tak nevidim nic, žádný barvy. Takže ty lentilky, obrázky co mám na stěně, sousedovic zelená fabia – jsou ve skutečnosti černé?

Nejlepší odpověď
beer

Jsou barevné. Jenže abys ty barvy viděla, musí na ně dopadat světlo )
Kde není světlo, je tma a vidět není nic. Tedy ani barvy.

Další odpovědi
david22

Barva objektu záleží na jeho fyzikálních vlastnostech a na vnímání pozorovatele. Z hlediska fyzikálního můžeme říci, že povrch má barvu světla, které odráží nebo vyzařuje. V případě odrazu závisí na složení spektra dopadajícího světla a na tom které složky spektra tohoto světla povrch odráží a které pohlcuje a s jakou intenzitou. Stejně tak záleží na úhlu pozorování objektu.

čárlí

Objekt, který neodráží žádné světlo se nám jeví jako černý. Objekt, na který světlo dopadá ho částečně odráží a částečně pohlcuje. Kolik a co odráží nebo pohlcuje záleží na vlastnostech povrchu a na spektru a intenzitě dopadajícího světla. To odražené světlo vnímáme jako barvu povrchu dotyčného objektu. Jak odraženou barvu vnímáme zaleží ovšem i na zrakovém orgánu. Jak víte někteří živočichové stejný objekt ve stejném osvětlení vnímají úplně jinak.
Takže rezumé: skutečnou barvu objektů kolem nás vůbec neznáme, ale dalo by se říct, že je černá, protože se nám tak jeví v době, kdy objekt žádné světlo neodráží.
Otázkou ovšem je co by bylo, kdyby jsme pro vnímání světla měli jiný orgán třeba i dokonalejší. „Přístroj“ zrak nás omezuje jen na to vnímání, které tento přístroj zvládne.