gecco

Existuje zákonný nárok na výměnu zboží zakoupeného v kamenném obchodě?

Modelová situace:

  1. kupuju nějaké oblečení, ale nechce se mi je na místě zkoušet – tedy je zaplatím a až doma zjistím, že jde o nevyhovující velikost. Mohu si nárokovat výměnu tohoto kusu (nenošeného, nepoškozeného) za kus jiný (v jiné velikosti)?
  2. totéž, jako A, ale týkalo by se to spodního prádla
  3. je ´sportovní top´ (nebo jak nazvat tu pružnou neprůhlednou podprsenku) spodním prádlem?
  4. je v některém z bodů odlišná situace u nás a na Slovensku?

___
Můj názor je:

  1. ne
  2. ne (tuplem u spodního prádla)
  3. ano
  4. ne

___
Jedná se mi o to, že mnozí prodejci bezplatnou (a bezproblémovou) výměnu oblečení (i jiného zboží) do určité doby od koupě nabízí – ale domnívám se, že jde pouze o jejich marketingový ´tah´…
😉
Doplňuji:
Kamarádka se právě nedávno ´potkala´ s tím, že prodejce (resp. prodavač) nebyl ochoten o tomto ani uvažovat – konkrétně v Intersportu v Trenčíně – a konkrétně u sportovní podprsenky.
A byla tím značně překvapena (protože za běžnou považuje ´automatickou´ ochotu nevhodně veliké zboží do měsíce vyměnit) a znechucena (takže daný obchod příště svou návštěvou nepoctí).
😉

Nejlepší odpověď
zzzlatokopka

Je to o lidech, u nás je malý obchod s prádlem a podprsenky tam vymění, kalhotky ne, to se nemění snad nikde.

Pokud nemění podprsenky, tak asi ani trička, pač obojí jde přímo na tělo:-(((
Prodavač byl blbec.

Jo a tomu sportovnímu topu:-) se říká sportovní podprsenka:-)
Doplňuji:
Při nákupu na prodejně zákonný nárok na výměnu nebo vrácení zboží není.

Další odpovědi
mosoj

Ještě jsem se nesetkal s tím, že by prodejce nevyměnil nepadnoucí oblečení.
Je na to určeno zákonných 14 dnů.
Spodky ti nevymění.
Doplňuji:
Kalhotky také ne.

briketka10

kalhoty a jiný oblečení většinou vymění
spodní prádlo ne a to se mi jednou stalo,
když neměli jinou velikost musela jsem si
vzít jiný zboží peníze mi nevrátili..
Doplňuji:
no mě právě nechtějí nikde ani podprdu
vyměnit ani si ji nemůžu vyzkoušet, páč
většinou na sobě žádnou nemám a to je
problém se domluvit s ťamanama oni
dělají, že mi nerozumí pokrčej rameny
a co s nima dál žejo :))

da ny

Jestli na to pamatuje zákon, nevím ;)
S výměnou zboží do 14 dnů nemám nikde problém, často až do 1 měsíce.
Pokud zboží jiné velikosti není, odebere se náhradní/jiné zboží.
Peníze se spíše nikde nevrací, rozdíl v ceně zákazník doplatí.
U spoďárů to většinou nejde. Pokud, ale mají ochrannou hygienickou folii
(což je obvyklé u pavek), možné to je. Podprsenky lze vyměnit bez problémů.

V nábytku jsme jednou na poslední chvíli měnili, zaplacené, ještě nedodané zboží + odvoz a výnos s montáží…
Skříň za stůl se židlemi a abychom si vše „náležitě dovybrali a nebyli ošizeni“, tak jsme odešli ještě s dekou, polštářem a 2 osuškami (doplatila jsem 20 Kč) :D.
Doplňuji:
… u plavek
(ten šotek mi nedá pokoj… :))

Drap

Žádný, zákonem daný nárok na to neni. Lze se však téměř se všemi prodejci domluvit a pokud nevyhovuje velikost vyměnit. Je dobré takovouto alternativu sjednat hned při nákupu.

da ny

„Náš zákazník, náš pán“!
Možná jiný kraj, jiný mrav… :D
Těžko říci, zda to byla jeho vlastní „aktivita“ nebo nařízení shora.
Takový prodejce by měl jít raději třeba pást krávy…

gecco

Inu – Slovensko…
😉

A doufám, že rozumní ´tamní´ občané se neurazí.
Kámoška, právě ta dotčená, občas říká, že oni jsou prostě o něco mladší…
😉