Mravenec

Existuje zákon hovořící o umístění jedů na krysy?

Již delší dobu se přu v baráku o umístění jedu na krysy, z mého pohledu contra legem. Soused, který má na starost údržbu, umísťuje granulový jed na krysy na dvorek objektu. Na dveřích u vchodu není uvedeno varování, že je na dvorku jed a jeho složení, což by dle mě mělo být. Má navíc právo umístit jed „do přírody“, i když se jedná o přilehlý pozemek objektu? Musí být de lege lata umístěno na viditelném místě varování o jedu?

Nejvíce by mi pomohlo najít zákon, který toto vymezuje a já si ho sám rád přečtu.

Odpovědi
Kepler

Přímo zákon to neřeší, ale existuje na to příslušná metodika. Tou se řídí osoba odborně způsobilá, která rozhodně o umístění a zohledňuje další aspekty. Myslím, že vše je dobře popsáno v http://www.ade­ra.cz/pdf/meto­dika-deratizace.pdf

JájsemRaibek

Ferdo: Ale jde taky o to, jakou jedovou nástrahu používá. Některé volně dostupné nemusí být dále školen a není tzv. osobou způsobilou.
Na balení návnady by měl být návod a ten i jako laik by měl dodržet. Pokud v návodu není výslovně uvedeno, že se nesmí použít venku, tak může.
Jinak i jako laik by měl návnadu umisťovat tak, aby předcházel možnému požití třeba dětmi.

Mravenec

Ad Kepler : Díky, přečtu. Dá se tedy předpokládat, že správce není odborně způsobilý, že? 😁

Kepler

To já ani ty nevíme, správce může být zároveň i osoba odborně způsobilá pro deratizaci. Pokud je, měl by to doložit.