quentos

Existuje významový rozdíl mezi slovesy „skosit“ a „zkosit“? PČP opět povolují obojí.

Chápu-li to správně, zkosti naznačuje změnu stavu a mohlo by tedy být synonymem slova „pokosit“, zatímco u „skosit“ by se spíše mohlo jednat o zdůraznění směru dolů. Jak to je, tušíte někdo? Je rozdíl významný, nebo se jedná jen o nuanci? Díky.
Doplňuji:
díky; chápu-li to dobře, v metaforickém významu tedy bude S? Skosila mě chřipka – rozhodně mě neučinila kosým, tedy se bude jednat o přenesené „posekání kosou“?

Nejlepší odpověď
annas

zkosit, rozk. zkos; příč. zkosen (učinit kosým); jiné je skosit (kosou posekat)

skosit, rozk. skos; příč. skosen (kosou posekat); jiné je zkosit (učinit kosým)

Pokosit louku, posekat = skosit louku.
Zkosit – třeba úhel.
Znám významový rozdíl mezi slovy skosit a zkosit. Ale pro jistotu jsem se přesvědčila v pravidlech. Mezi slovesy skosit a zkosit je stále významnový rozdíl.

Doplňuji:
Ano. Skosila Vás chřipka – položila Vás do postele – směrem shora dolů, stáhl jste se do sebe („zmizel“ z povrchu pryč – jako shořeti, shníti).

Dívala jsem se do SSČ – skosit v jiném významu než pokosit, posekat je expresívní výraz.

Zdroj: http://www.pra­vidla.cz/hledej­.php?qr=zkosit

Další odpovědi
anonym

Já si myslím,že to je asi jiný význam,skosit to bych dala na jetel,trávu,to zkosit,máme v práci v technických listech,výrobek dát do požadovaného úhlu.Nevím to ale jistě,v prvním případě bych se raději slovu vyhnula a použila slovo pokosila,což dělám,když si nejsem jistá.

hanulka11

http://iphone­.pravidla.cz/?qr=sko­sit