georgeso

Existuje vypínač signalizující zapnuto?

Potřebuji vypínač na světlo, který svítí, když je rosvíceno.

Nejlepší odpověď
Dochy

Záleží… U některých bytových vypínačů lze kontrolku zapojit dle libosti, u jiných je napevno na kontaktech vypínače. Dále tam musí být i vhodná kabeláž – k některým vypínačům vůbec není přivedena nula, ale Ty ji pro kontrolku potřebuješ.

Další odpovědi
Jiří Bohumil

Pomocí síťového napětí bez „nulového“ vodiče asi ne. ALE existuje takovéto řešení. Vypinač jednopólový vyměnit za dvoupólový (viz odkaz), a přes jeden pól zapojit žárovku a přes druhý pól kombinaci 3mm NÍZKOPŘÍKONOVÉ LEDky, rezistoru 560Ω/0,5W a 3V baterie, třeba CR 123A (kapacita 1400 mAh). Vše do série. V případě málo místa baterii CR 2450 (kapacita 600 mAh).
Cena obou kolem 50–70 Kč.
Doporučuji LED modrou, má nejmenší odběr (v kombinaci s tímto odporem max.1mA). Takže výdrž 600–1400 hodin, podle baterie. Což by mělo snad stačit. Běžná žárovka má trvanlivost cca 1000 hodin.
Do kolébky, ve vhodném místě vyvrtat dírku, vsunout diodu a napojit slaněným vodičem, kterému nebude mírný pohyb vadit.

https://www.zbo­zi.cz/vyrobek/3553-02289-b1-spinac-classic-dvojpolovy/#ut­m_source=sear­ch.seznam.cz&ut­m_medium=hint&ut­m_content=pro­ducts-opesBB&utm_ter­m=3553-02289-b1-spinac-classic-dvojpolovy

Teď mě ještě napadlo jedno teoretické řešení, které nenmám odzkoušeno a jde pouze o výpočet a předpoklad. Musel by jsi si je odzkoušet (opatrně!!!).
Pokud by se do obvodu žárovky (výpočet platí pro klasickou žárovku 60W/230V, pro jiné by bylo nutno přepočítat) rezistor 15Ω/5W (viz odkaz) a k němu paralelně napojit diodu 1A a s ní do série tu LEDku, tak by při zapnutí okruhu žárovky měl na rezistoru vzniknout úbytek napětí cca 5V AC, který by se usměrnil diodou a toto usměrněné napětí by rozsvítilo diodu. Pro žárovku by ten úbytek napětí nebyl problém, nebylo by to poznat. Ale pozor na umístění rezistoru, hřál by výkonem cca 1,5 W. Ale to by rovněž neměl být problém, pokud by se umístil na dno krabice pod vypinač.
Ovšem diodku bych nedával tak aby vyčnívala z kolébky vypinače, ale byla pouze pod kolébkou. Do ní pak vyvrtat větší dírku aby bylo na LEDku vidět a tu přelepit průhlednou destičkou. Ta LED by totiž byla na potenciálu 230V, což je napětí životu nebezpečné. Takže je nutno, aby nebylo možno se jí dotknout. V podstatě shodné, jako je a bylo dříve u doutnavek, pro signalizaci stavu zapnutého, napojených mezi fázi a nulu, případně pro signalizaci orientační, zapojených paraleně přes kontakt vypinače, do okruhu se žárovkou.

https://www.tme­.eu/cz/katalog/#id_ca­tegory=112315&s_­field=artykul&s_or­der=ASC&visible_pa­rams=2%2C34%2C3­8%2C46%2C45%2C10%2C42%2C­43%2C39%2C36%2C117&u­sed_params=38%3A24611­%3B

mosoj

Jaký vypínač?!!!!!! Nicméně je to jenom otázka zapojení kontrolky.

nyjono

Jistě, že ano. Vždyť všechny prodlužky s vypínačem mají signalizaci rozsvícenou, když jsou zapnuté.

https://www.go­ogle.com/sear­ch?q=vyp%C3%AD­na%C4%8D+s+dou­tnavkou&oq=vyp%C3%AD­na%C4%8D+s+dou­tnavkou&aqs=chro­me..69i57j0l5­.12370j0j8&sou­rceid=chrome&i­e=UTF-8

orwell

Určitě existuje. Nepíšeš sice na jaké světlo, ale podívej se třeba sem a něco si vyber.
Vypínače s podsvětlením
https://search­.seznam.cz/?q=vyp%C­3%ADna%C4%8De+s+­podsv%C4%9Btlen­%C3%ADm&oq=vyp%C3%­ADna%C4%8De+s+­podsv%C4%9Btlen­%C3%ADm&source­id=szn-HP&sgId=uxkuk­GCvzJPI6btNX-fxuhwoknLfkSqoTS-NYGZjzL%3D%3D&t­hru=sugpart&su=k&aq=-1

https://hlavni-vypinace.heure­ka.cz/hbf-spinac-s-podsvetlenim-clarys-bily-230160/#

https://www.bbe­lektro.cz/cari­va-vypinac-jednopolovy-c1-se-signalizacnim-podsvetlenim-bily-typ-773810-legrand/d-74781-c-2222/

Jiří Bohumil

Teď jsem si to přečet, ale napsal jsem pouze zapojit rezistor do obvodu žárovky. Snad jsi pochopil, že jde o zapojení ve vypinači. Jedna strana na svorku vypinače – vývodu ke světlu a na jeho druhou stranu svorečkou vodič ke svítidlu. A mezi tyto svorky pak tu usměrňovací diodku a LED spojené zas sebou. Tož tolik ještě vysvětlení. Ale opět upozorňuji. Pozor, je to „laborování“ s nebezpečným napětím a tak to případně řeš s elektrikářem.
Ta prvně navržená varianta je absolutně bezpečná (pokud tedy vynechám výměnu a zapojení vypinače).

mosoj

Hádáte se a vlastně nevíte co pan tazatel chce!!
Jedině orwell má jasno, ale stejně neví o co tazateli jde.

orwell

Snad jsem to trochu napravil – viz moje odpověď.

orwell

Chlapi neblbněte a nehádejte se. Pokud dám něco paralelně k vypínači, pak při sepnutém vypínači je to ve zkratu, ne? Jak by mohla zkratovaná kontrolka svítit? Existují dvě zapojení, jedno tzv. orientační, kdy kontrolka svítí ve stavu vypínače VYPNUTO a zhasne při jeho sepnutí. Druhý způsob funguje opačně a je třeba ke kontrolce přivést „nulák“. Zde najdete příslušné obrázky: https://obraz­ky.seznam.cz/?q=za­pojen%C3%AD%20­vyp%C3%ADna%C4%8De&fu­lltext&mm=2#ut­m_content=obraz­ky&utm_term=za­pojen%C3%AD%20­vyp%C3%ADna%C4%8De&ut­m_medium=hint&ut­m_source=sear­ch.seznam.cz&id=ab6c7­c06365fcae3

aliendrone

JJ, potlesk. :)

Dochy

Však přesně o to se hádáme 😉 Dík za obrázek, lepší než 1000 slov…

aliendrone

Víš Dochy – stejně mi vrtají hlavou ty tvé vypínače bez nuláku, protože pokud nikde není nulák – třeba od žárovky, JAK ji rozsvítíš?

Dochy

Tam víceméně přes žárovku prochází – pro funkci orientačního světla pro nalezení vypínače ve tmě… V sérii je zapojena doutnavka, šílenej odpor a zhasnutá žárovka…

aliendrone

Jenže ty signalizují i když žárovka nesvítí (svítí, i když je vypnuto a navíc tam přes žárovku na nula JE. ;)

Dochy

To je furt dokola… Buď chceme světýlko, které bude svítit při zhasnutém světle, pak tam bude stačit ta doutnavka, která je napájena z fáze přímo a druhý konec bude mít připojen na ten „neaktivní“ drát pro žárovku, odkud si vlastně vezme nulu skrz žárovku, nebo chceme světýlko které bude svítít při rosvíceném světle a pak mu musíme dovést extra nulák.

Na tom Orwellově obráku je to hezky nakreslené…

Dochy

Nechci bejt nepříjemnej, vlezl jsem se v nevhodnou dobu, dožadujou se mně děti… Prohlédni ty Orwellovi obrázky.

aliendrone

V pohodě, nejsem z cukru. :) Nicméně – zločinně ryji do: „vypínačům vůbec není přivedena nula“.

Prostě sprostě používám tvé tvrzení proti tobě, no. (že BEZ NULY to prostě NEJDE – vždy tam musí nějaká být, např. přes žárovku, jak zmiňuješ jinde)

Hele – prostě přivolávám hezké počasí – to vážně NEVÍŠ, že bude hezky, když svině ryjí!? ;) :D :D

Dochy

🙂 jo, jde Ti to 😉
Když ta nula přes žárovku je taková… „podmíněná“. Ve slušné společnosti bych se o nule vůbec nezmiňoval, ale pro doutnavku to stačí.

aliendrone

Dochy>>> V případě, že jde o signalizační stav (svícení při) „zapnuto“, tak nula není nutná, postačí např. paralelní zapojení. :)

Dochy

Paralelní zapojení k čemu? K žárovce?? A co že se připojuje na ten kontakt žárovky kam se nepřipojuje fáze? Že by nula?? 😉 Ještě nějaký dotaz?? 😉

aliendrone

:D :D :D cituji:
„…k některým vypínačům vůbec není přivedena nula, ale Ty ji pro kontrolku potřebuješ…“

Proč k žárovce? :o
Stačí bohatě k vypínači. No a co, že není přivedena nula – po sepnutí k dispozici BUDE! Ještě nějaký dotaz? ;) :D :D

Dochy

„nula není nutná“
„stačí k vypínači“
„po sepnutí bude“
Tak nechápu. Vysvětli prosím.

aliendrone

Odpověď – …„Dále tam musí být i vhodná kabeláž – k některým vypínačům vůbec není přivedena nula, ale Ty ji pro kontrolku potřebuješ.“

No a co, že tam není nula přivedená? Zapojím kontrolku paralelně k vypínači a vyřešeno. Po sepnutí (až začne procházet proud) BUDE kontrolka svítit, nic na tom není. ;) :)

Dochy

Chyba. Tohle je klasické zapojení orientační doutnavky. Svítí, dokud je vypínač vypnutý, zhasne jakmile zapneš světlo. Bez nuly ji nerozvítíš zároveň se světlem.
Zároveň ta orientační doutnavka může mít potíže pokud jako světlo není klasická žárovka, ale nějaká úsporka či LED. (Např. některé „úsporky“ při zapojení doutnavky mají tendenci ve tmě „poblikávat“)

aliendrone

Chyba to je, nikoliv však u překrásných dronů, ale u lidiček!

Jednak – doutnavky jsou silně na ústupu (jsou už jen výprodeje, nahrazují je LED kontrolky), druhak cituji dotaz >

„Potřebuji vypínač na světlo, který svítí, když je rosvíceno.“

Tedy NIKOLIV zhasnuto. Ergo – rozsvítím LED kontrolku (i doutnavku) paralelně zapojenou k vypínači a to i v případě, že do něj vede jenom fáze POKUD prochází proud (tedy SEPNE a je rozsvíceno) a ne, že ne! ;) :D

Dochy

Takhle to nefunguje ani na Marsu. Pokud sepne vuypínač je na nm nulové napětí a tudíž cokoliv co je k němu připojeno paralelně a elektricky napájeno NESVÍTÍ vč doutnavky a je úplně jedno jestli ta doutnavka je na ústupu nebo na vrcholu své slávy.

Dokud nebude mít do vypínače přivedenu nulu, kontrolka/dou­tnavka/LEDka či cokoli jiného ve vypínači mu nebude svítit pokud bude vypínač sepnut a tudíž hlavní světlo svítit.

aliendrone

Jo, píšu kraviny. :) Nula tam je od žárovky, prostě o5 mám „svůj den“, co dodat. Naštěstí jsem TAK OSLNIVĚ KRÁSNÝ, že si toho nikdo nešimne. Doufám.