Drap

Existuje v islámu něco podobného, jako jsou v křesťanství mniši, popřípadě jeptišky?

Popřípadě nějaké řády, či podobné spolky.

Nejlepší odpověď
Anikitos

Imám – znalec a vykladač (učitel) Koránu.
Muezzin – služebník v mešitě svolávající muslimy k modlitbám.
Dervišové – hodně známí, žijí asketickým životem, snaží se tak pžiblížit Alláhovi,
Ulamové – vykladači šaríy
Muftí – sunnitský duchovní, vykládá a šíří právo šaría a fiqh

Chalífové – spíše duchovní vůdce-vladaři

Pak Mahdí – není to sice titul, ale je to něco jako křes. Ježíš, věří že teprve příjde…

Jsou i jiní, ale ty už neznám, více budou možná zde:
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Kategorie:Mus­lim%C5%A1t%C3%AD_duchov­n%C3%AD :;

Další odpovědi
Kepler

Muslimové nic takového jako kláštery a řeholi nemají, tedy ani mnichy. To je charakteristické pro křesťany a buddhisty, případně i taoisty.
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Kl%C3%A1%C5%A1ter

anonym

Nic takového nemají, protože Islám považuje ženu za méněcennou, tudíž by jí nenáleželo být v duchovní pozici podobně jako jsou jeptišky, nebo u některých církví i kněží (farářky atd). Taky nemají kláštěry a ani řády. Žena by nemohla být u nich něco podobného už z toho důvodu, že žena nemá stejná práva jako muž. Patří otci dokud jí „neprovdá“ nějakému muži. A pokud je provdaná, musí být se svým manželem do konce života, v některých muslimských zemích se nesmí žena ani pohybovat sama po ulici, bez mužského doprovodu.

hapiky

Já znám jen náboženské fanatiky-teroristy.

Kelt

Někdo musí spravovat mešity, starat se o výzdobu, vybírat poplatky. A někdo například recituje korán při denní modlitbě. Nevím, jakou má funkci, říká se mu muezim. Potom jsou ti, co vykládají korán, protože ten se studuje. Takže asi také mají nějaké teologické fakulty, řády a pod. Takže to nejsou nějací vygumovaní omezenci, i když bombu odpálí i vysokoškolsky vzdělaný člověk.

Edison

To, že v islámu existují funkce ještě neznamená, že má islám nějakou sofistikovanou, složitou hierarchii ve smyslu, jak ji známe např. z křesťanství. Ale to možná nemaj ani jiná náboženství. Ale něco tam bude, protože určitě jsou ti, kteří myšlenky předávají ostatním… otázkou je, jestli to lze považovat za postavení v hierarchii, nebo jen za funkční kolečko v bordelu.

da ny

Zeptám se jinak:
Kolik křesťanských církví má řeholní řády (mnichy, jeptišky(?

dubraro

V sunnitském i ší’itském islámu vznikly komunity částečně připomínající mnichy. Říká se jim taríqy. Často reprezentují mystický přístup k náboženství rozlišující vnějškové struktury a předpisy od esoterního, vnitřního života. Taríqa reprezentuje spiritualitu zakladatele. Súfiové tvoří komunity pod vedením šejcha nebo píra, někdy se odlišují oděvem od okolí, mají své řádové budovy (někdy i zvláštní svatyně mimo mešity) kde tráví část svého času. Od mnichů se však liší tím, že mají své rodiny a obvykle i zaměstnání, a svůj čas dělí mezi řád a sekulární život.

Zdroj: http://dingir­.cz/cislo/16/1/ruz­ne_podoby_zas­veceneho_zivo­ta.pdf