Avatar uživatele
KristovaNoha

Existuje v historii nějaké období, ve které byliy ženy sebevědomější než teď?

Nebo ne?

Upravil/a: annas

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? GM před 498 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Drap

Mě se zdají i dnešní ženy dostatečně sebevědomé.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Dvorní šašek

Rozhodně dnešek dominuje, svět patří pomalu žel jen ženám, a vše se tomu podmiňuje (politikou počínaje).

Upravil/a: Dvorní šašek

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
GM

Matriarchát v prvobytně pospolné společnosti.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Rokio

V Tibetu je matriarchát a keltské ženy byli celkem dominantní.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
petrph

To ale záleží na tom, zda tím míníte v masovém počtu a nebo nějaké konkrétní osobnosti? Jistě. třeba řada panovnic by se našla.
Ale v masovém počtu to v hlubší minulosti nešlo, a to z toho prostého důvodu, že ženy neměly dostatečné ekonomické zajištění, aby vůbec sebevědomé být mohly. V té hlubší minulosti prakticky žádná samostatná
výdělečná činnost pro ženy nebyla, a sociální dávky, jak jistě chápete, státy tehdy nevyplácely. Takže jediná šance jak přežít /a taky vychovávat a živit děti), bylo vdát se a pak taky ctít svého manžela jako hlavu rodiny..
Ty počátky feminismu se datují do 19.století, ale tehdy se lze přímo dočíst, že tehdy přístup do některých společenských klubů byl umožněn pouze bohatým vdovám:))) A že ten nástup sufražetek přišel až počátkem 20. století, kdy se zase ty ekonomické možnosti zajištění těch samostatných žen rozšiřovaly. Tady je pak otázkou diskuze, zda jejich sebevědomí nebylo vyšší až dnes. Protože dnes mají ženy řadu těch svých práv napsané přímo v zákonech a deklaracích. Zatímco tehdy o ně musely tvrdě osobně i politicky bojovat, i s tím rizikem že mohou skončit i ve vězení..
A pokud jde o ten bájný matriarchát u toho ani není doloženo že kdy existoval a jak fungoval, to je pouze publikovaná starší hypotéza z 19.století, a už v jejím popisu se uvádějí dosti neurčité představy.
A dnes, se to uvádí u některých dosud existujících primitivních kmenů – zase a pouze jen některá práva která mají v jejich podmínkách zcela jiný význam. Tyhle kmeny totiž žiji – z našeho pohledu, na pokraji bídy, takže o přílišném sebevědomí se asi mluvit nedá. Spíše převzetí zodpovědnosti za rozhodování, aniž by to přinášelo nějaký větší benefit a pocit sebevědomí..

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Rokio

Safra. Mám tam hrubku.

Avatar uživatele
KristovaNoha

To nic, já mám byly ženy s měkkým i

Nový příspěvek