KristovaNoha

Existuje v historii nějaké období, ve které byliy ženy sebevědomější než teď?

Nebo ne?

Nejlepší odpověď
Drap

Mě se zdají i dnešní ženy dostatečně sebevědomé.

Další odpovědi
Dvorní šašek

Rozhodně dnešek dominuje, svět patří pomalu žel jen ženám, a vše se tomu podmiňuje (politikou počínaje).

GM

Matriarchát v prvobytně pospolné společnosti.

Rokio

V Tibetu je matriarchát a keltské ženy byli celkem dominantní.

petrph

To ale záleží na tom, zda tím míníte v masovém počtu a nebo nějaké konkrétní osobnosti? Jistě. třeba řada panovnic by se našla.
Ale v masovém počtu to v hlubší minulosti nešlo, a to z toho prostého důvodu, že ženy neměly dostatečné ekonomické zajištění, aby vůbec sebevědomé být mohly. V té hlubší minulosti prakticky žádná samostatná
výdělečná činnost pro ženy nebyla, a sociální dávky, jak jistě chápete, státy tehdy nevyplácely. Takže jediná šance jak přežít /a taky vychovávat a živit děti), bylo vdát se a pak taky ctít svého manžela jako hlavu rodiny..
Ty počátky feminismu se datují do 19.století, ale tehdy se lze přímo dočíst, že tehdy přístup do některých společenských klubů byl umožněn pouze bohatým vdovám:))) A že ten nástup sufražetek přišel až počátkem 20. století, kdy se zase ty ekonomické možnosti zajištění těch samostatných žen rozšiřovaly. Tady je pak otázkou diskuze, zda jejich sebevědomí nebylo vyšší až dnes. Protože dnes mají ženy řadu těch svých práv napsané přímo v zákonech a deklaracích. Zatímco tehdy o ně musely tvrdě osobně i politicky bojovat, i s tím rizikem že mohou skončit i ve vězení..
A pokud jde o ten bájný matriarchát u toho ani není doloženo že kdy existoval a jak fungoval, to je pouze publikovaná starší hypotéza z 19.století, a už v jejím popisu se uvádějí dosti neurčité představy.
A dnes, se to uvádí u některých dosud existujících primitivních kmenů – zase a pouze jen některá práva která mají v jejich podmínkách zcela jiný význam. Tyhle kmeny totiž žiji – z našeho pohledu, na pokraji bídy, takže o přílišném sebevědomí se asi mluvit nedá. Spíše převzetí zodpovědnosti za rozhodování, aniž by to přinášelo nějaký větší benefit a pocit sebevědomí..

Rokio

Safra. Mám tam hrubku.

KristovaNoha

To nic, já mám byly ženy s měkkým i