zjentek

Existuje už přístroj, který zmapuje wi-fi signál v místnosti a dle jeho síly akusticky ohlásí ideální místo pro příjem?

Ptám se proto, aby člověk nemusel ZBYTEČNĚ do nekonečna běhat s AP v ruce po místnosti a na monitoru notesu kontrolovat, kde je ta ideální síla signálu!

Nejlepší odpověď
cochee

Existuje, jmenuje se kupodivu mobilní telefon – tedy smártfoun s androjdem, abych byl přesný. Akorát to neumí akusticky, příslušná apka na to není napsaná. Vše funguje přehledně na displeji. Ukáže ti obsazenost kanálů wifi pásma a sílu jednotlivých signálů přesně v místě, kde se telefon zrovna nachází. Apka, kterou mám vyzkoušenu a je funkční a není zabreberkovaná, se jmenuje Wifi Analyzer, viz Zdroj:. Podobná apka určitě existuje i pro staré Nokie ještě se systémem Symbian, nemůžu sloužit v případě founů Apple a těch s mobilními Windows (neříkám ale, že neexistuje, jen tam nejsem honěný).

Zdroj: play.google.com/sto­re/apps/detail­s?id=com.farproc­.wifi.analyzer&hl=cs

zjentek

A ani způsobem, který popisuji v podotázce se to prakticky dost dobře provést nedá, bo někdy je ¨všechno o jednotkách centimetrů a to by taky mohl člověka cyp střelit! Přestože program v notesu ukáže sílu signálu dostatečnou, člověk pak s pocitem, že se CHYTIL, něco v browseru načítá a laptot šrotuje a šrotuje a načte polovinu okna za minutu. Přitom s AP o tři centimetry vedle by bylo VŠECHNO JINAK! TVL to je na mrtvici, bo to je především PODLE POČASÍ!

cochee

Ono je to složitější. Nejde vůbec o sílu signálu, ta by se dala i odhadnout, protože se snižuje úměrně vzdálenosti od zdroje (vysílače). Jde o to, že pásmo wifi sestává z několika málo kanálů (tedy podpásem o jisté šířce, které se samozřejmě se sousedním podpásmem překrývají) a čím je v okolí více wifi sítí, tím pravděpodobnější je možnost, že si ty sítě „polezou do zelí“ anebo dokonce budou to zelné pole sdílet… Takže jde o to pomocí té apky najít kanál, který nejlépe žádná jiná blízká wifi síť nemá obsazen a nejlépe s tím kanálem ani žádný obsazený nesousedí – a na tento kanál pak nastavím svoji wifinu, většina wifin, které nejsou uživatelem nastaveny, vysílá na kanálu vybraném v automatickém režimu, ten je zvolen při startu AP (wifi vysílače) a pak už se až do dalšího restartu wifi nemění. A může být zvolen nevhodně.

zjentek

…děkuji.