orestez

Existuje stát, ve kterém jsou úplatky povoleny?

K této otázce mě vedla dnešní nebo včerejší otázka a jedna odpověď zněla, jako by to bylo všude na zemi zakázáno. Jako by / a teď ²/ že veškerý průtok peněz a času musí projít prázdnýma rukama nějaký(é)ho státu.

Odpovědi
Edison

Nikdo nemůže znát zákony všech států světa. Tak zkoumej a studuj. Ale nemyslím, že bys to do konce života zvládl.

Já si nemyslím, že by to někde na světě bylo povoleno.Hned z několika důvodů: žádný stát nenechá nikoho, aby si koupil úřrdníka proti sobě samétnému. To je proti logice. Zrovna tak proti logice je, aby to bylo povoleno pro jednu skupinu subjektů a pro jinou ne. To by v tom státě nikdo pro stát nepracoval.

Jiná věc ovšem je, co je tolerováno a co nikoli, ovšem mimo literu zákonů.