Kelt

Existuje souvislosti mezi těmito výrazy?

Ve španělšině je slovo ladrón – zloděj. V Praze existuje Ladronka, nebo Na Ladronce. Je souvislost mezi těmito výrazy? Mohl se někdo dostat na Ladronku, tam byl okraden a protože to byl Španěl, tak zanesl toto slovo do španělštiny, nebo naopak, nějaký 'Spaněl – zloděj, ladrón se dostal do Prahy a podle něj se nazval daný objekt? Možná je skutečnost zcela jiná. Pokud znáte a podělíte se, tak děkuji.

Nejlepší odpověď
annas

Podle jazykových zdrojů zřejmě ne, ale těžko říct.

1. Např. Ladrova vinice u Smíchova má název od příjmeni majitele hraběte Ladrona, později název Ladronka.

Příjmení Ladron podle Machkova Etymologického slovníku a D. Moldanové Naše příjmení je odvozené od podst. jména ladry = kožené náčiní, to od slovesa la(e)drovati = klást hadry. Původ ukazuje na německé Leder.

Jak uvádí Kottův slovník, výraz ladrovat se rozšířil i na krytí pancéřem, jezci přijelíi na koních ladrovaných.

1. Podobné příjmení Lagron, Lakron zmiňuje Moldanová.
.Mohlo vzniknout i příjmení Ladron.

Jeden pluk ze 17. století se jmenoval La Corona (La Cron) – dragounský plukovník. Příjmení získal vojenský vysloužilec, který se mohl podílet i na loupežích.

Další odpovědi
marci1

Názory se liší. Možná po majiteli hraběti de la Crone, možná (lidový výklad) po loupeživém rytíři Lagrone. Podrobněji ve zdroji. 🙂
„Své jméno získala Ladronka nejspíš po svém někdejším majiteli, generálovi hraběti de la Crone. Ovšem lidový výklad původu názvu je jiný. Zakladatelem usedlosti byl loupeživý rytíř Lagrone, který přepadával a olupoval při cestě na Bílou horu panské kočáry, formany i prosté pocestné. Se svým lupem se pak vracel jak jinak, než tajnou podzemní chodbou zpátky na Ladronku.“

Zdroj: http://www.atlas­ceska.cz/praha/u­sedlost-ladronka/