Válek Petr

Existuje solární ohřev bojleru?

Nemyslím kapalný, ale něco na způsob, aby to fungovalo tak, že solární panely vyrobí el. proud a jím se bude ohřívat bojler či akumulační nádrž a posléze by se touto horkou vodou vytápěl pasivní dům? Děkuji za odpověď.

Nejlepší odpověď
Dochy

Ano existuje to. Nějaké pojednání o problému najdeš třeba i na tzb-info. Ale pokud Ti jde jen o teplo a nepotřebuješ vyrábět elektřinu, pak je to poněkud neefektivní.

  1. přeměna slunečního záření na elektřinu není zrovna extrémně účinná, přeměna na teplo je snazší a účinější.
  2. Vzhledem k charakteristice FV článků je pro el. ohřev nutné vrazit mezi FV články a topné těleso el. měnič, který zajistí aby FV články pracovaly vzhledem k intenzitě dopadajícího záření na výkonovém maximu. Tento měnič něco stojí a FV řešení pak prodražuje. Bez něj musíte mít zapojení FV článků a volbu topného tělesa přizpůsobit tak, aby po většinu doby jely články někde poblíž výkonového maxima. Protože to řešení bude nastavené na optimum pro nějaké konkrétní podmínky, v jiných podmínkách opět výrazně klesne účinnost.

Další odpovědi
Kepler

Ano, existuje. Ale na vytápění domu, bys potřeboval menší solární elektrárnu + elektrokotel. Pro ohřev teplé vody existuje solární bojler, viz odkaz.

Zdroj: http://www.elektro-hofman.cz/cz-detail-877505-bojler-fotovoltaicky-ohrivac-vody-ac-dc-100l.html

Drap

Ano i takový systém jde postavit.

mosoj

Není problém. Výkony dnešních solárních panelů jsou běžně 100 W a více.
Problém je s akumulací elektřiny. Tento výkon solární panel dává pouze když svítí slunce. Nicméně šlo by to i přímo s tím, že v době kdy nesvítí slunce by jsi netopil. Nebo přes tu akumulační nádrž, pokud budeš mít na panelech velký výkon aby jsi stačil nahřát tu akumulační nádrž, která ale musí být objemná ! Viz. ostrovní solární elektrárny. Je také třeba počítat s tím že výkon solárních panelů s časem klesá.

Kepler

Souhlas s dochy. Asi by byl efektivnější přímý ohřev vody v solárních kolektorech, na to se však tazatel neptal. Navíc v zimě a pod zataženou oblohou, tedy v době kdy by to vytápění nejvíc potřeboval, by toho moc neohřál.

Dochy

😉 Odpověděl jsem na otázku a vypíchnul podstatné nedostatky tohoto řešení 😉 (tím netvrdím, že jiné řešení žádné nedostatky nemá)
Při zatažené obloze v zimě budou mít problém obě řešení. FV má výhodu v tom, že nemusí řešit zamrzlou vodu v trubkách (pro termické systémy se může použít buď nemrznoucí kapalina, nebo zařízení, které při příliš nízkých teplotách vypustí vodu z venkovní části systému)