Kelt

Existuje román Žlutý ďábel, nebo je to výmysl scénáristů?

Ve filmu Cesta do hlubin študákovy duše vystupuje student Peterka, který si čte ve vyučování román Žlutý ďábel a dokonce se z tohoto díla i cituje. Existuje toto dílo i ve skutečnosti i s uvedenou citací, myslím tím, že citace je opravdu z tohoto díla, nebo je to pouze vymyšlená kulisa scénáristů pro tento film? Díky.
Doplňuji:
Autora sice neznám, rok vydání 1939, film byl natočen v roce 1938, k dispocizi je brožovaný výtisk, ale ve filmu se uvádí v citaci šejk a padišáh, tedy román se asi odehrává v pouštních krajinách – Egypt, nebo Arábie a tento je z Benátek. Dílo je smyšlené, více viz
http://www.ptej­teseknihovny.cz/u­loziste/aba001/2014/z­luty-dabel

Nejlepší odpověď
annas

Něco ze stránky herce Richarda A. Strejky, z filmu, který byl natočený v r. 1939, nikoliv 1938. J. Žák napsala knihu v r. 1938.

„Žákem septimy zůstal i v již zmíněném filmu CESTA DO HLUBIN ŠTUDÁKOVY DUŠE, natočeném o rok později. Zde ještě více zazářil coby neposlušný žák Peterka, který se namísto soustředění se na výklad profesora francouzštiny Šedy (Miloš Nedbal) raději noří do komiksových příběhů jistého Ahmeda a šejka v titulu pro mládež s názvem „Žlutý ďábel“. “

http://www.fdb­.cz/lidi-zivotopis-biografie/27249-richard-a-strejka.html

Nejde tedy o knihy, ale sešitová vydání komiksů. Komiksy v této době psal sám Jaroslav Žák s Vlastimilem Radou. Ale název jeho komiksů není uvedený.

V angličtině v té době vycházely komiksy Žlutý ďábel.
Antikvaritá nabízi komiks od Jason Darka – Žlutý ďábel.
http://www.se­qoy.cz/zluty-dabel/sesitove-edice/18939/?re­f=moto&path=10|31

Jak to ve skutečnosti bylo, je opravdu ve hvězdách.
Doplňuji:
Dílo Žlutý ďábel od Jasona Darka to být nemůže, protože jde o autora nar. 1945.

Rok narození jsem našla až po odeslání. Omlouvám se.

Román uvedla i stránka Ptejte se knihovny, i když podle roku vydání je jasné, že Peterka jej číst nemohl.

vice diskuse

Další odpovědi
marci1

John Grey, rok vydání 1939 : Žlutý ďábel. ? 🙂
Doplňuji:
Ještě jsem našla odpověď Ptejseknihovny, která uvádí, že v žádném vydání románu s tímto názvem se o Ahmedovi nehovoří.
"Prošli jsme různé tituly s názvem Žlutý ďábel a ani v jedné jsme nenašli postavu Ahmeda, o kterého se zajímá žák Peterka ve známém filmu Cesta do hlubin študákovi duše.
Předpokládáme tedy, že kniha ve filmu je spíše smyšlená.
Prošli jsme následující tituly:

  • DARK, Jason. Žlutý ďábel: neuvěřitelné a záhadné příběhy Jasona Darka. Brno: MOBA, 1998. 55 s. Na stopě hrůzy John Sinclair; sv. 100. ISBN 80–7173–776–3.
  • GREY, John G. Žlutý ďábel. 2. vyd. Praha: Ivo Železný, 1992. 63 s. Rodokaps. Knihovnička westernů. ISBN 80–7116–140–3.
  • CURWOOD, James Oliver. Žlutý ďábel. Autorisované vyd. 212 s., [4] l. obr. příl.
  • ŠUBERT, František H. Žlutý ďábel: detektivní román. Autorisované vydání. Praha: Jan Naňka, 1937. 175 s. Serie Akmè; [sv. 38]."

http://www.ptej­teseknihovny.cz/u­loziste/aba001/2014/z­luty-dabel

Zdroj: http://www.mou­divlacek.cz/an­tikvariat-rosino/eshop/4-1-Knihy/0/5/1325-Grey-John-Zluty-dabel

Petr OK1RP

Dobry den,

je mozne, ze jste pominuli pri badani knihu:
Hugh Fleming, Žlutý ďábel; vydání: Jan Naňka 1937.

(Kniha byla po tomto mem komentari na Ptejteseknihovny do vyctu literatury pripsana, nicmene obsah neni znam neb se nenachazi ve fundusu…)

Hugh Fleming
je pseudonym, pod kterým publikuje František H. Šubert

Autor detektivních a dobrodružných knih, a chlapeckých knih s přírodní tématikou (Tábor v Měsíčním údolí, 1941, Srub nadřekou, 1942, Stezka odvahy, 1943 ad). Psal pod pseudonymy: Hugh Fleming, Henry Nelson, F. Schubert.

Obsah knihy bohuzel neznam, sam bych rad vedel, zda se jedna o tuto knihu.

Petr Ourednik

marci1

ad : „Kelt“ : Odkaz na Ptejteseknihovny ve svém doplnění jsem vložila ihned, ještě před tím, než jsi ho vložil do svého doplnění. 🙂