zjentek

Existuje přímo komunistická republika?

To je samý ČLR, ČSSR, KLDR… člověk aby si na dovolený dával bacha na lid, socialismus a demokracii, když to zřízení všichni takhle kamuflují..

Nejlepší odpověď
quentos

Ne. Je třeba si uvědomit, že komunismus nikdy nebyl, ve státech nesprávně nazývaných jako „komunistické“ vždy šlo o různé formy socialismu. Komunismus je idea, k níž byla v soc. režimu snaha „dospět“, srv. https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jaky-je-rozdil-mezi-komunismem-a-socialismem.
A i kdyby k tomu nedej Bože někdy někde došlo, do názvu by si to určitě nedali.

Další odpovědi
annas

Před několika dny se ptal autacek.,Jak měl proběhnout přechod od socialismu ke ke komunismu.
https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jak-mel-probehnout-prechod-od-socialismu-ke-komunismu

První zemí v tomto směru byl Svaz sovětských socialistických republik. Nejen SSSR , ale i v ostatních zemích šlo o Stalinův model a změněný výklad marxismu.

"Teprve nedávno vyšlo najevo, že Marx a Engles komunismus a socialismus považovali za synonyma. Mysleli to jinak.

Je to dílo Stalinovo, který který termín komunismus spojil s tím, co mělo být podle Marxe „pokročilou fází“ komunismu. Socialismus v tomto smyslu je pohybem směrem ke komunismu, ale sám o sobě komunismem není."

https://www.mi­ses.cz/clanky/e­pilog-socialismu-iv-socialismus-a-komunismus-1684.aspx

Pokud se o tuto problematiku zajímáte, je to trochu jinak. Dá se říct, že myšlenka dialektického materialismu Marxe a Engelse platí, bohužel lenismus a stalinismus nikoliv.

"Marxisté v Rusku měli tedy čekat, než kapitalismus v jejich zemi dozraje k socialismu.

Ruští marxisté ale nečekali. Místo toho vynalezli novou modifikaci marxismu, podle které je možné přeskočit jednu fázi historického vývoje. Zavřeli oči před faktem, že tato doktrína nebyla ani tak modifikací marxismu, jako popřením posledních zbytků, které z něj zůstávaly.

Byl to nezastřený návrat k předmarxistickému a antimarxistickému učení, že člověk má svobodu zavést socialismus kdykoliv, když tento systém bude považovat pro sebe za výhodnější. Zcela to popřelo veškerou mystiku dialektického materialismu a údajného Marxova nezměnitelného zákona lidského hospodářského vývoje.

Když se takto vysvobodili ze spárů marxistického determinismu, rozhodovali se ruští marxisté o tom, jaká taktika bude nejvhodnější pro zavedení socialismu v jejich zemi. Již se netrápili ekonomickými otázkami. Již nedumali o tom, kdy nastane ten správný čas. Měli před sebou pouze jeden jediný úkol – zmocnit se vlády.

Stalin musel vysvětlit velké většině svých poddaných, proč je jejich životní standard stále extrémně nízký, nižší než v západních zemích a i nižší, než byl v době vlády Cara. Chtěl ospravedlnit fakt, že mzdy jsou nerovné, že se jen malá skupina sovětských vedoucích činitelů těší z veškerého luxusu, který poskytuje moderní technika, že další skupina, která je menší než byla střední třída v Carském Rusku, si žije „buržoazním“ životním stylem, zatímco masy živoří v ubohých podmínkách. Nemůže za tyto podmínky již vinit kapitalismus, takže se uchýlil k novému ideologickému posunu.. atd."

https://www.mi­ses.cz/clanky/e­pilog-socialismu-iv-socialismus-a-komunismus-1684.aspx

ivzez

Neexistuje, neexistovala ani nikdo komunistický režim nekamufluje.
Lidstvo k němu ještě nedospělo.

klumprt

Komunismus je utopie s náboženskými prvky – to, že společnost přirozeně spěje ke komunismu je pouhá neopodstatněná víra a výmysl jednoho německého povaleče z 19 století.
Umělá ideologie, která nemůže fungovat, jelikož je v rozporu s lidskou přirozeností. Experimentálně ověřeno za cenu několika milionu lidských životů.

mosoj

Že ti to nedá spát co? Představ si odměňování podle svých potřeb atp. Nabízí se ale otázka, jaké ty potřeby vlastně máš, nebo musíš mít, aby jsi žil a dobře pracoval. Loajalita je samozřejmostí.

da ny

Jak by mohla ?
Když se ke komunismu žádná republika nedostala…
Nejvíce se přibližují dobrovolná hnutí, osady v Izraeli, kibucy