autacek

Existuje příčinná souvislost mezi atentátem na Heydricha a vypálením Lidic a Ležáků?

Nejlepší odpověď
Kepler

Asi neexistuje. Kdo chce bít psa, hůl si vždycky najde.
Lidice byly v rámci heydrichiády vybrány nacistickým vedením pro exemplární kolektivní trest. Výběr Lidic byl v podstatě náhodný, podezření na spojení obyvatel s atentátem bylo jen záminkou a vycházelo z nevýznamného a neprokázaného podezření.
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Lidice

Další odpovědi
annas

Pročtěte si informace.

--
Informace z 21. 5. 2018
"Po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, provedeném československými výsadkáři na konci května 1942, se v Protektorátu Čechy a Morava rozpoutal nevídaný teror, kterému padli za oběť jednotlivci i celé vesnice.

Desátého června 1942 byly nacisty z mapy vymazány Lidice.

1. U Lidic je to velmi těžko říct, proč si je nacisté vybrali. ." My ten příběh samozřejmě známe už poměrně dopodrobna, víme, že zde na počátku stál dopis Anny Maruščákové, která jej získala od svého ženatého přítele, který se snažil tímto dopisem ukončit vztah. Na tento dopis, který byl napsán skutečně tajemně, tak zareagovalo gestapo, nicméně samotné Lidice a tak i Eda Stehlík z Vojenského historického ústavu nazval expozici A nevinni byli vinni. V tom je řečeno vše. Ta vesnice s odbojem jako takovým neměla nic společného, neměla nic společného s Anthropoidem ani se Silver A. Zcela jednoznačně, Heinz Pannwitz a tuším i Heinrich Berger, oba dva vysoce postavení členové gestapa a vlastně vedoucí organizátoři terorů, řekli v roce 1965 a 67, tuším, že nešlo o nic jiného než ukázat sílu nacistického režimu, to v případě Lidic. "

2.„Zde odboj byl. Přesně o dva týdny později, 24. června 1942, potkal podobný osud i malou vesničku Ležáky na Chrudimsku. Gestapo odhalilo, že parašutisté odtud udržovali vysílačkou spojení mezi domácím a zahraničním odbojem ze Silver A, fungovala zde vysílačka, fungovala zde řadu týdnů a měsíců a ta odveta byla jednoznačná. Tady už měli konkrétní české odbojáře, české parašutisty, tedy vyhlazení se pouze nabízelo.“

http://www.ra­dio.cz/cz/rubri­ka/historie/s-historikem-vojtechem-kinclem-o-pricinach-vypaleni-lidic

http://www.ces­kenoviny.cz/zpra­vy/vyhlazeni-lidic-a-lezaku-pripomenou-i-akce-zamerene-na-deti/1623607