štamgast

Existuje někde na světě země, kde se ve škole udělují šestky?

Nejlepší odpověď
annas

Šestistupňové hodnocení s nejlepší jedničkou mají německé děti. Podobně šest známek mají například v Bulharsku nebo v Polsku (ale tam mají nejlepší šestku)

Ve většině států se však používá desetistupňové známkování, kde nejlepší je 10. Jen v anglicky mluvících zemích mají na vysvědčení písmena (naše jednička znamená A).

Za války byly i šestky

V letech nacistické okupace českých zemí zavedlo protektorátní ministerstvo školství po německém vzoru šestistupňovou klasifikaci. Dost zvláštní bylo závazné doporučení, že vyznamenání mohl dostat pouze jeden žák ze třídy a jedničku na vysvědčení mohli mít z každého předmětu nejvýše dva žáci. Pokud by se tedy sešli ve třídě například tři géniové, vyznamenání by z nich mohl mít jen jeden z nich a ten „nejhorší“ by nemohl mít ani jedničku z matematiky.

http://www.abic­ko.cz/clanek/prec­ti-si-zabava/12602/his­torie-znamkovani-240-let-vysvedceni.html

Doplňuji:
Zajímáte-li se víc o známkování, ještě přidávám další odkaz – původní byl nefunkční – opravený 1. 6. 2020

https://www.stu­dentpoint.cz/2012/12/­19/mami-dostal-jsem-sedmicku/

Další odpovědi
ShyDoe

U nás na gymplu dává učitel fyziky 6 za to, když zkouší na příklad a zkoušený se ho ani nepokusí vypočítat, když neví… :D

Luciet

  • Pokud se nepletu, v Mongolsku se známky zapisují v procentech.

bolak

to co říká ShyDoe je pravda, můj učitel na praxe rozdával i sedmičky, dobrý bylo když pak máma přišla na třídní schůzku a ptala se jak si to můžu zlepšit, a on ji povídá: „vite paní, to máte těžký…i když mu teď zadám práci a on dostane jedničku, pořád mu bude vycházet průměr 5,2..“