Existuje nějaký trest za bezdůvodné podezření?

Pokud někdo podá podnět k nějaké kontrole a poté nebude shledán prohřešek, bude potrestán nějak ten, kdo to tzv. napráskal i bez toho, že by mi tím vznikla nějaká škoda?
Každopádně pokud ne, tak by to nebylo od věci, práskače odradit od bezdůvodného práskání.

například hygiena, finančák, sociálka, různé správní odbory. lidé často vyhrožují firmám, že na ně někoho pošlou, ale měla by být nějaká zpětná vazba. například „nic jsme nenašli, a jelikož se jednalo o falešnou stopu, tak tady máte pozdrav ve formě pokuty“ 😁

Nejlepší odpověď
klumprt

Při splnění určitých podmínek by to mohla být pomluva nebo dokonce křivé obvinění.

Další odpovědi
Lamalam

Ne. Podnět ke kontrole není trestným činem.

Šidlo

eh.......tu ide o veľa:

  1. o kontrolu čoho sa jednalo
  2. o kontrolu koho sa jednalo
  3. išlo o nejakú paranoju
  4. alebo bol práskač proste šmejd
  5. či vznikla kontrolou škoda
  6. či firma/štátny ústav náhodou nefunguje len pred kontrolou

áno, krivé obvinenia, ktoré sú úmyselné, by mali byť trestné nielen v zákonníku…ale súčasne by mali byť skutočne trestané aj nenahlasovania trestných činov

anonym

Trest smrti byl u nás dávno zrušený, tak potom leda i(e)migrovat někam za kopečky.

Dochy

Myslím, že pokud práskač úmyslně neuvede nepravdivé údaje tak na něj nikdo nemůže. To bychom se pak (postupným zpřísňováním s pomocí tzv. salámové metody) mohli dostat do stavu, že člověk nenahlásí objevenou mrtvolu, protože by ho pak následný obžalovaný a pro nedostatek důkazů osvobozený podezřelý mohl žalovat.

Pokud „práskač“ na úřad nahlásí co ví, je pak na úřadu aby zvážil reálnost a závažnost podnětu a podle toho se pak zařídil.

Jo a co je to „Bezdůvodné podezření“? 😉 Pokud to podezření bylo zjevně bezdůvodné, pak je chyba úřadu že něco dál řešil.