nonnel

Existuje nějaký test, který přesně určí zda jste levák nebo pravák?

Já totiž mohu dělat nějaký úkon jak levou, tak pravou rukou. Lopatu nebo hokejku držím tak, že levou ruku mám níž nežli pravou, když ale sprásknu ruce, tak na vrchu mám levou ruku. To píši pro to, že na mně testovali jestli jsem levák nebo pravák. Píši pravou rukou, ale zatloukat hřebík mohu jak pravou tak levou. Co jsem vlastně zač?

Nejlepší odpověď
arygnoc

dohodnite sa s niekým z rodiny, nech vám nečakane hodí tenisovú loptičku.
Ktorou rukou ju chytíte, tú preferujete.

Väčšina ľudí ale nie sú výhradne praváci alebo ľaváci, ku niektorýn úkonom (písanie, príbor, skrutkovač a pod.) používajú jednu ruku, k iným druhú.
Podobne je to i s nohami, môžete byť (ručný) ľavák a preferovať pravú nohu (napr. pri futbale).

Další odpovědi
bolak

http://zena-in.cz/clanek/jste-pravak-nebo-levak/kategori­e/zdravi

Medulienka

Tak takhle sama jsem pravák a tužkou píši pravou rukou, ale třeba na mobilním telefonu píši levou rukou. Průběžně posiluji obě ruce i když levá není tak dobrá – třeba si hážu jen tak papírek a i zkouším reakce. U tebe to může být podobný.
Doplňuji:
Nebo třeba něco dělám pravou rukou a když v ní začnu cítit únavu, tak alespoň na chvíli pokračuji tou levou rukou. Ale jak jsem už psala, tak třeba na mobilním telefonu se mi pravačkou píše hůře než levačkou, tak jde i o cvik a zvyk.

mosoj

Vepište odpověď…http://p­rolevaky.cz/in­dex.php?id=48

BSmanka

Ahoj, test existuje, říká se mu test laterality a používají ho většinou psychologové v poradnách, aby zjistili zda už byl u dítěte dokončen vývoj laterality(tedy preference jedné nebo druhé strany). Většina lidí tento vývoj během prvního stupně základky dovrší a potom už má jasno. Je ale možné, že u tebe tomu bylo v tomto období něčím zabráněno(třeba ve škole automaticky psaním pravou apod) takže ses naučil do určité míry používat obě a kombinuješ to. Ber to jako svou výhodu, když si zlomíš jednu ruku, alespoň pak nebudeš nahraný.