Venca1234

Existuje nějaký odborný název pro jev, kdy v první osobě v minulém čase vypustíte sloveso “jsem”?

Například když místo “Já jsem byl v té době doma.” řeknete “Já byl v té době doma.” Je to vůbec spisovné? Pokud ano, má to nějaké speciální označení? Děkuji

Nejlepší odpověď
annas

Jde i gramatickou chybu, nesprávné tvoření minulého času. Je to tvar navíc nespisovný,

Minulý čas je čas složený z přítomného času sloves být a příčestí minulého významového slovesa. Pomocné slovo ve ve 3. osobě jednotného ani možného čísla. zaniklo. už se nepoužívá.

Souvisí to s historickým vývojem. Čeština měla tři minulé časy, tzv aorist a imperfektum – – tvary jednoduché a perfektum byl tvar složený – ten platí stále .- viz nahoře. Dnes se )používá název préteritum.

V praslovanštině minulý čas perfektum s tvary pomocného slovesa být vyjadřoval minulý čas v okamžiku promluvy. Později se změnil na préteritum – minulý čas vyjadřující děj bez vztahu k přítomnosti

Je to velmi složité, má to své odůvodnění. Ale používání jen příčestí minulého působí rušivě, jde přece o neúplný tvar. Význam není jednoznačný.

Další odpovědi
elkon

Spisovné to není, ale někdo to používá. Takových různých „prasení“ češtiny je dnes mnoho. Např. místo „ty jsi“, slyšíme stále „ty seš“.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.