Avatar uživatele
Venca1234

Existuje nějaký odborný název pro jev, kdy v první osobě v minulém čase vypustíte sloveso “jsem”?

Například když místo “Já jsem byl v té době doma.” řeknete “Já byl v té době doma.” Je to vůbec spisovné? Pokud ano, má to nějaké speciální označení? Děkuji

Zajímavá 0 před 1192 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Jde i gramatickou chybu, nesprávné tvoření minulého času. Je to tvar navíc nespisovný,

Minulý čas je čas složený z přítomného času sloves být a příčestí minulého významového slovesa. Pomocné slovo ve ve 3. osobě jednotného ani možného čísla. zaniklo. už se nepoužívá.

Souvisí to s historickým vývojem. Čeština měla tři minulé časy, tzv aorist a imperfektum – – tvary jednoduché a perfektum byl tvar složený – ten platí stále .- viz nahoře. Dnes se )používá název préteritum.

V praslovanštině minulý čas perfektum s tvary pomocného slovesa být vyjadřoval minulý čas v okamžiku promluvy. Později se změnil na préteritum – minulý čas vyjadřující děj bez vztahu k přítomnosti

Je to velmi složité, má to své odůvodnění. Ale používání jen příčestí minulého působí rušivě, jde přece o neúplný tvar. Význam není jednoznačný.

Upravil/a: annas

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
elkon

Spisovné to není, ale někdo to používá. Takových různých „prasení“ češtiny je dnes mnoho. Např. místo „ty jsi“, slyšíme stále „ty seš“.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Nový příspěvek