OmylCZ

Existuje nějaký africký stát, kde není diktatura?

Protože mi přijde, že v Africe je diktatura snad všude.

Nejlepší odpověď
Pepa25

Demokratické země Afriky (podle Democracy Indexu):
Mauricius
Kapverdy
Botswana
JAR
Tunisko
Namibie
Ghana
Lesotho

Zdroj: https://en.wi­kipedia.org/wi­ki/Democracy_In­dex

Další odpovědi
Čecho_slovák

JAR, tam asi nebude.

Disraeli

Ve spoustě států, ALE je tam buď bída, někde anarchie, a byly tam (střídaly se) války, občanské nepokoje, diktátoři, povstání, terorismus a podobně. Dá se říct, že tak ve čtvrtině států je tam diktatura. Většina států rozhodně není bezpečná ani bohatá. Podstatné je, že mnohé z nich jsou kontroverzní, „napůl“ diktatury nebo „kontrolované demokracie“. Minimálně jsou některé z nich autoritářské (a já neříkám, že je to vyloženě špatně, protože autoritářství hned neznamená diktaturu).

Kde není diktatura, alespoň pár příkladů: Maroko (bezpečná, stabilní, luxusní, na Afriku vysoce rozvojová a v pohodě země), JAR, Lesotho (ale velmi chudé), Svazijsko (ale chudé), Madagaskar, Keňa, Botswana, Tanzánie (těžko říct, podle toho zda jsou volby atd. nezkorumpované a to fakt nemůžeem říct, ale diktaturou nejspíš není), Niger, Nigérie, zrovna teď (!) nejspíš i Egypt, Namibie, Ghana, Sierra Leone (zrovna teď jako třeba Egypt diktaturou není, ovšem mění se to, je to nestabilní.. a může se to zase brzy obrátit), Rwanda, Mauricius, Seychely a další. Řekl bych, že ty africké státy, které jsou členem Commonwealthu nejsou diktaturami.
I když mnohé státy v Africe nejsou diktatury, tak je v některých třeba korupce nebo téměř bezvládí, špatná administrativa, velká kriminalita… ale diktatury to nejsou.
Pokud chceš jeden, za mě rozhodně nejlepší (a nejstabilnější) africký stát, který není diktaturou, tak Maroko.

Autokratické a autoritativní režimy/systémy taky nejsou hned diktaturami (to bys mohl říct třeba i o prezidentských republikách všeobecně, třeba i USA). Autokracie taky ne (je to neutrální pojem). I když zrovna třeba autoritu, autoritářství si plono LIDÍ spojuje s diktaturou. Prezidentské republiky nebo absolutní monarchie znamenají jedině a hlavně to, že hlava státu je zároveň hlavou vlády (moc už určuje politický systém). Pokud je republika (prezidentská nebo parlamentní) neoprávněná nebo prostě nedemokratická, utlačující a podobně, tak je to buď diktaturou nebo totalitou. Pokud je absolutní monarchie neoprávněná, utlačuje lid atd., tak je to despocie/tyranie, pokud je konstituční monarchie nedemokratická, tak je to buď diktatura (premiér nebo nějaký vůdce) nebo totalita (avšak jen fašismus, komunismus a monarchie si odporuje), ale v případě monarchie je to velmi, velmi neobvyklé, protože ony k diktatuře/to­talitě netíhnou (vyjímkou bylo pár kolem druhé světové), jinak je diktatura a totalita zpravidla označením pro nedemokratické republiky a pro nespravedlivé monarchie se užívá označení despocie.

Disraeli

A samozřejmě se v těch afrických státech nestřídali jen diktátoři, neprobíhaly války, atd., ale měnily se vyloženě často režimy a plno afrických států bylo taky komunistických a socialistických.

Dochy

Co se JAR týče – možná demokratické, ale od lektorky, která odtud pochází, jsem před pár lety slyšel, že rozhodně ne bezpečné…

Disraeli

Státy, které jsem vyjmenoval já, tak třeba polovina z nich není nějak bezpečná a většina ostatních nejsou ani stabilní nebo bohaté… ale diktatury to nejsou (a to se týká čistě formy vlády, kam otázka směřovala).