Kepler

Existuje nějaké racionální vědecké zdůvodnění schopnosti proutkařů?

Najdou podzemní vodu, určí geopatogenní zóny… Nějak mi to hlava nebere.

Nejlepší odpověď
EKSOT123

Podle pozorování při práci v kamenolomu (žula) mohu částečně dát za pravdu Frontinusovi v tom, že voda by se měla ukázat všude. Ale už z tloušťky a sklonu „ležení“, tj propustných hlínou vyplněných poruch mezi skalními vrstvami a ze systému dalších poruch a prasklin je jasné, že jsou velké rozdíly ve vydatnosti vodního zdroje na různých místech. Trochu jiné to bude u jiných hornin a u běžného hlinitého podloží.
Nevím, jestli o proutkaření při současném poznání lze mluvit jinak, než v rovině spekulací. Tož spekuluji:
Je zřejmé, že za určitých okolností proutkař selže, ale i mě, úplnému amatérovi se občas podařilo najít kanál, drenáž, nebo podobně fungující křemennou nebo jinou žílu. Tedy myslím, že občas lze nějaký signál zachytit.
Slyšel jsem i o firmě, která místo proutkaře používala nějaké přístroje.Jestli tě to zajímá, zkus dát na to otázku.(Momentálně nevím, jaké signály to měřilo, ale třeba to lze zjistit.)
Domnívám se, že tělo jako složitá soustava žilek, nervů a orgánů může fungovat jako přijímací anténa. Virgule se drží v poloze, kdy stačí sebemenší vliv a dojde k reakci. Tedy si spíš myslím, že jde o reakci těla, než virgule, která slouží spíš k navození té citlivé rovnovážné polohy. Ale možná signál působí naopak od virgule, nevím.
Druhou kategorií jsou profesionální proutkaři, kteří svoje reakce umí i vyhodnotit. Snad by to ještě šlo vysvětlit v rovině materiální.
Třetí kategorií jsou proutkaři, kde je možné zřejmě jen duchovní, nebo spiritistické vysvětlení. Příběhy z vyprávění známých: 1)Ten proutkař u vás nikdy nebyl a vy jedete pro něj autem. Když už ho vezete a projíždíte již sousední vesnicí, tak vám začne po pravdě vyprávět, že už jste tam dva proutkaře měl, ale jejich výsledky nebyly dobré. Přitom povídá o podrobnostech těch neúspěchů.
2)Další případ, kdy jste proutkaři donesli nějakou sošku nalezenou na půdě a on vám pomocí virgule řekl rok její výroby a další podrobnosti. Dotyčný později podstoupil exorcismus, při kterém měl zajímavé postřehy a zároveň „své“ schopnosti ztratil. (Jak jsem koupil, tak podávám,myslím mluvili pravdu.) Takže dobrá otázka, ale racionálně asi zatím nic moc.
_____________­_______
Doplnění: k těm přístrojům, určitě by se něco na netu našlo, Např. toto: http://studny­.info/informac­ni_centrum/hle­dani_vody.htm

Další odpovědi
Kelt

Vzpomínám na to, jak jako žák ZDŠ jsem dostal do ruky proutek virguli a šel jsem po levém břehu Bečvy (rožnovské) mezi 1. a druhým splavem a virgule se mi ohnula. Zřejmě nějaký spodní proud. Od té doby jsem to neprováděl, tak nevím, zda mám tyto schopnosti, ale při masírování zad u člověka dokážu vycítit, kde má blokaci. Ale i toto už deset let nedělám, takže nevím, zda bych to ještě dokázal.Prostě to beru jako určitou schopnost, kterou je třeba rozvíjet, jinak mizí.

Frontinus

Ano, existuje: Žádné takové schopnosti nemají.

ad voda: Je dosti rozšířeným mýtem, že voda v podloží má vesměs tvar „podzemních řek“ a jen výjimečně „podzemních kaluží“. Ve skutečnosti jsou to většinou podzemní plochy prosáklé vodou (geologové prominou), které mohou být přerušovány. U nás jsou proutkaři úspěšní prostě proto, že obvykle je celkem jedno, kde se začne kopat. Stačí si všímat drobností v krajině (např. kolem studny se udělá poměrně velký „trychtýř“ s poklesem hladiny), které upozorní na „díry“ v jinak obvykle hojně zavodněném podloží. Někteří proutkaři, kteří se proutkařství vyučili, se vlastně naučili tyto drobnosti vnímat a projevovat se proutkem.

Právě v té velké pravděpodobnosti, že se do „pramene“ trefí studnař čirou náhodou, poskytuje spoustu historek o tom, jak proutkař uspěl. On prostě nemohl neuspět. A nakonec i tam, kde by se trefil do nějaké „díry“, lze u nás obvykle prostě kopat hlouběji – a sousedi, pokud mají stejné podloží, už v té hloubce nenajdou nic z přirozených důvodů.

ad GPZ: Existence GPZ nebyla nikdy seriózně prokázána, není důvod se domnívat, že vůbec něco takového existuje.

Mimochodem, proutkaři se mohou přihlásit do české Paranormální výzvy a podstoupit testování. Například pan Josef Škoda, vyhlášený proutkař, se přihlásil, podílel se na návrhu experimentu tak, aby vyloučil možné zavádějící vlivy – a selhal. (viz odkaz)

Zdroj: http://www.falesni-hraci.cz/cs/pa­ranormalni-vyzva/histori­e/vysledky-experimentu/vys­ledky-experimentu-2014/detekce-a-odrusovani-geopatogennich-zon

dubraro

Pravděpodobně není. Ale přesto to funguje. Vyzkoušeno na vlastní kůži a k vlastnímu překvapení.

Pepa25

Kelt: tady to funguje tak, že když někdo chce slyšet potvrzení „té správné odpovědi“, tak potom otázku prostě uzamče?